„Ale vždyť tam nic nejelo a já jsem nikoho neohrozil ani neomezil,“ takové výmluvy zaznívaly, když si strážníci městské policie Martin Vojta a Stanislav Makovička v Chebu při pochůzce po pěší zóně všimli přestupku, chůze na červenou. Jen během dvou minut nachytali čtyři lidi. Při jejich hlídce je doprovázela redaktorka Chebského deníku.

Dalším přestupkem byla jízda na kole. „Jedu tudy jako vždycky,“ řekl cyklista.

Po ukončení dvouhodinové pochůzky se pak strážníci vydali na hlídku v automobilu. Tak tedy do auta a objet ulice poblíž centra města. „Trasu volí velitel hlídky na základě zkušeností,“ poznamenal od volantu strážník Makovička. Jako první vybíhal strážník Vojta hned od čerpací stanice, když zaslechl nadávajícího muže. Po pár minutách se dozvěděl, co pána trápí a doporučil mu, aby vše řešil v klidu. „Strážník je něco jako zpovědník,“ řekl.

A po chvíli přišlo hlášení o rušení nočního klidu u Hypernovy. Vietnamští obchodníci řezali regály. „Teď v létě, když mají lidé otevřená okna a všechno je slyšet, je oznámení o rušení nočního klidu víc,“ poznamenal strážník Vojta.

Následovala kontrola Evropské, Pražské a Havlíčkovy ulice, zda tam nebují prostituce. „Dnes je kupodivu klid, asi jsou všichni na Krajince,“ podivil se strážník Vojta.

Uplynulo jen pár minut a operační oznámil hlídce opilého mladíka za divadlem. Chlapec slavil osmnáctiny a v doprovodu dvou kamarádů se pokoušel dojít domů. Bez pomoci nebyl schopen téměř ani stát, vždyť také nadýchal skoro dvě promile. Co s ním? „Paradoxně ho ještě do půlnoci musíme odvézt na dětské oddělení, protože oficiálně plnoletý je až následující den po narozeninách,“ vysvětlil Vojta. S chlapcem bylo těžké jednání. Neměl u sebe telefon, aby bylo možné kontaktovat rodiče a telefonní číslo nebyl schopen dát dohromady. Naštěstí si pamatoval adresu. „Je lepší ho odvézt domů než na záchytku,“ dodal Vojta.

Cestou z hochova bydliště ještě strážníci zastavili ženu, která se nedostavila před pár dny na stanici a udělili jí pokutu a sdělili termín nové schůzky. A pak už zamířili na Krajinku, aby vystřídali kolegy. „Víte, že existují lidé, kteří si myslí, že v Chebu je jeden strážník jménem Vojta Makovička?“ smál se chebský zastupitel Tomáš Linda, když spatřil dvojici strážníků.

Kromě několika strkanic mezi návštěvníky dance párty byl poměrně klid. „Je lepší, když jsou tady než když se rozeběhnou do města a tam chtějí v zábavě pokračovat,“ oddychl si Vojta. Těsně po půlnoci redaktorka oba strážníky opustila, ti ovšem svou službu skončili až ráno.