Uvedl to na Twitteru ředitel Správy dopravní a železniční cesty Jiří Svoboda. „Vydal jsem pokyn k urychlenému vyšetření příčin nehody, opravy a znovuzprovoznění tratě,“ doplnil. Případem se zabývá kromě drážní inspekce i policie, která včera strojvedoucího vyslýchala a zajišťovala na místě nehody stopy. „Chebští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti,“ řekl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Nehodu pozorovalo několik svědků. „Jel vlak a pak jsem viděl, jak se strhává trakční vedení a padají vagony. Ten vlak jel rychle,“ uvedl školák Jirka z Plzně, který poblíž místa nehody tráví prázdniny u babičky a dědečka. Rychlou jízdu vlaku potvrzuje i video na webu chebsky.denik.cz, které natočil další svědek. Nejvyšší povolená rychlost v tomto úseku je přitom 30 kilometrů v hodině. Škody se odhadují na desítky milionů korun. Obrovským štěstím bylo, že při nehodě nebyl nikdo zraněn. Stala se totiž v místě stavby nové silnice a pracovalo tam několik dělníků. „Jednoho z dělníků na místě jen zkontrolovala záchranná služba,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Včera na místo dorazil i speciální vyprošťovací tank z Prahy, který vytáhne vagony na násep a tam budou rozřezány. Opravit se musí také asi tři sta metrů poškozeného trakčního vedení a koleje. Provoz na zmíněném úseku by měl být zastaven až do pátku. Cestující tak bude stále převážet náhradní autobusová doprava.