Firma se dostala do úpadku na konci loňského roku. Od té doby jednala s věřiteli i potencionálními investory a podařilo se jí nakonec sestavit reorganizační plán, podle kterého měla firmy přežít a zotavit se. To se ale změnilo s nástupem opatření proti šíření koronaviru po celém světě.

"Některé trhy se prakticky zastavily, což dlužník nemohl při podání návrhu na reorganizaci předvídat. Nedisponuje rezervami, které by mu umožnily překlenout výrazný propad v příjmech, narůstají pohledávky za majetkovou podstatou. Je zřejmé, že dlužník nebude schopen dostát nově vzniklým závazkům ani za využití poskytnutého úvěrového financování," stojí v rozhodnutí soudu.

Podle Mikesky ale firmy, které figurovaly v reorganizačním plánu, mají zájem Strunal podpořit i za současné situace. "Udělali jsme hodně úsporných opatření, přišli jsme s novým produktem a rozšířili marketing. Firma je nyní v lepší kondici, než by se mohlo zdát. Jenže jsme museli splnit zákonné podmínky a o konkurz požádat. Stěžejní pro nás bude, jestli se na podzim podaří obnovit prodej," řekl ČTK Mikeska.

Pokles prodejů 

Strunal vyrábí dřevěné hudební nástroje, housle, violy a violoncella a další. Jenže prodej hudebních nástrojů se ve světě téměř zastavil. Jde přitom o zboží, které si zákazníci potřebují fyzicky osahat. Podle jednatele Strunalu Lukáše Mikesky prodeje hudebních nástrojů klesly o 60 až 70 procent a jediné co ještě funguje je on-line prodej.

Dalším faktorem, který se na výhledu firmy podepsal, byl zákon, který měl chránit v době opatření proti koronaviru dlužníky před dopady opatření. Ten se ale nevztahuje na firmy, které se nacházejí ve stadium povolení reorganizace ale před schválením reorganizačního plánu.

Loni měl Strunal podle účetní uzávěrky tržby přes 30 milionů korun a celkový obrat 35,7 milionu korun. Vykázal ale ztrátu 15,5 milionu korun, v roce 2018 to byla ztráta 13,3 milionu korun. Měl 59 zaměstnanců, z toho 42 na hlavní pracovní poměr.