„Až do posledních chvil hlasování probíhal mezi příznivci studánek napínavý souboj o vítězství,“ uvedl za organizátory projektu Michal Vávřil.

Barochova studánka by si podle veřejnosti zasloužila vhodnější moderní úpravu, na místě by se hodila stříška, která zakryje vývěr před deštěm a nečistotami. Poutníci by u studánky ocenili i lavičku.

Do života se vrátí i Bočská studánka. Pro tu hlasovalo 1109 lidí, tedy o 161 lidí méně než pro Barochovu studánku. Přestože skončila až na druhém místě, svou šanci také dostane. „Zájmem veřejnosti o studánky a počtem hlasujících jsme byli příjemně překvapeni. Proto jsme se rozhodli, že podpoříme i renovaci studánek, které sice skončily v hlasování na druhém místě, ale získaly v soutěži přes tisíc hlasů,“ odůvodnil Michal Vávřil. Ta by zase potřebovala nový domeček a také úpravy koryta, aby byl odběr vody pohodlnější. Neškodilo by ani případné posezení.

Zájem veřejnosti organizátory projektu překvapil. „Je vidět, že především lidé z okolních komunit se o tu svoji studánku, alespoň tímto způsobem, rádi zasadili a začali se o osud studánek ve svém okolí zajímat,“ řekl Michal Vávřil.

Studánky jako volně přístupný zdroj vody mají na českém území mnohasetletou historii a tradici. Ještě ve druhé polovině minulého století se jejich počet na našem území odhadoval až na deset tisíc. V současnosti jich uvádějí statistiky Národního registru pramenů a studánek už jen méně než pět tisíc. V posledních letech se do postupné obnovy studánek zapojuje nejen stále více lidí, ale i obcí a firem. Vrací se i tradice jejich symbolického jarního otevírání a podzimního zavírání.

JEDNÍM Z MÍST, kde je ve městě odstaveno hned několik nepojízdných a opuštěných vraků automobilů, je nedaleko nákupního střediska v centru Chebu.
Auta jsou útočištěm bezdomovců