Velkou radost prožili studenti Chebské houslařské školy. Umístili se totiž na druhém místě šestnáctého ročníku výstavy Vzdělávání a řemeslo v Českých Budějovicích. Konkurence dalších sedmdesáti škol byla veliká, ale chebští stavitelé hudebních nástrojů všechny o svých kvalitách přesvědčili.

„Docela mě to překvapilo. Byl to velký úspěch,“ uvedl student houslařské školy Jiří Vidimský. „Při vyhlášení prvních dvou kategorií jsme neslyšeli naši školu a v nic dalšího jsme proto ani nedoufali,“ popsal předčasné zklamání. Vzápětí při vyhlašování třetí kategorie však reprezentanti školy zažili velké překvapení. „Když oznamovali třetí kategorii a nebyli jsme ani na tom třetím místě, neočekávali jsme již nějaký úspěch. Najednou jsme slyšeli, jak nás jmenovali na místě druhém. V ten okamžik se nás zmocnila směs překvapení a euforie,“ popsal své pocity Vidimský. Stánek houslařské školy, kterou svojí zručností a umem reprezentovali zejména kytaráři, navštívilo množství lidí.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno, a studenti o své budoucnosti nepochybují. „Momentálně si přivydělávám jako PC grafik, ale mám sen o své budoucí dílně. Absolvent naší školy má možnost pracovat jak v továrně na hudební nástroje, tak i třeba jako truhlář. Ovšem vlastní dílna není nereálnou možností,“ vysvětlil Matěj Pecháček, úspěšný účastník 16. ročníku výstavy Vzdělávání a řemeslo.

„Maturitu u nás získají studenti stejně jako na jiných středních školách, ale navíc si zde postaví svůj vlastní nástroj. Mohou se pak pochlubit své rodině i známým. Studium je tady hlavně o vůli, ta je většinou důležitější než talent,“ sdělil šéf houslařské školy Jiří Pátek.