Naposledy to byla akce sdružení Člověk v tísni – Dej hlas svobodnému Bělorusku.

„Bělorusko je patrně jedinou evropskou zemí, kde každý den dochází k porušování lidských práv. Režim vybudoval vše prostupující systém sledování, trestů za nesouhlasné názory a existenční závislosti na státu,“ uvádí se na stránkách sdružení.

„Akce ´Dej hlas svobodnému Bělorusku´ navazuje na loňské prezidentské volby, které byly administrací prezidenta Alexandra Lukašenka zfalšovány. Pokud nemohou Bělorusové ve své zemi svobodně rozhodovat, pokud jim jejich režim bere jejich hlasy, pak je na nás, abychom dali my, lidé ze svobodného světa, svůj hlas běloruskému národu,“ vysvětlila vyučující Klára Hromadová, pod jejímž vedením se studenti do akce zapojili.

„Po filmu Lekce Běloruštiny, který nám zprostředkovala organizace Člověk v tísni, jsme se studenty vedli diskuze o problematice Běloruska. Poté jsme se nechali vyfotit s transparenty Hlas pro svobodné Bělorusko a s šátkem přes ústa nebo přes oči, což je symbol porušování lidských práv a svobod, především porušování práva svobodného projevu a práva svobodného přístupu k objektivním informacím,“ uvedla jedna ze studentek. Fotografii pak studenti odeslali pořádající organizaci. Není to ale jediná akce, které se studenti účastní.

Již dnes, ve čtvrtek 31. března, se od 18 hodin setkají v Jazz rock café (Obrněné brigády 33) na Večeru pro lidská práva. Přijít mohou i zájemci z řad veřejnosti. Prostřednictvím výstavy Příběhy bezpráví a příběhy vzdoru se mohou hosté seznámit s různými příběhy lidí, jenž otevřeně protestovali proti komunistické diktatuře v ČR před rokem 1989. Další část večera je věnována Gruzii.

Návštěvníkům večera bude představena Gruzie, dotkneme se také porušování lidských práv v této zemi,“ pozvala Lucie Poláková, zástupkyně ředitele školy. „Stěžejním bodem gruzínské části večera je představení rozvojového projektu Dobrý den Sakartvelo, který připravují studenti třetího ročníku VOŠ ve spolupráci se vyučujícími Davidem Böhmem a Petrou Lhotákovou.