Své vědomosti z dějepisu prověří studenti z celé republiky již dnes. Uskuteční se totiž tradiční dějepisná soutěž na chebském gymnáziu. Letos jde už o v pořadí osmnáctý ročník. Deník vyzpovídal managera školy, pedagoga gymnázia a pořadatele soutěže Miroslava Stuláka.

Minulý ročník se 'točil' okolo husitství. Jaké téma je přichystané letos?

Nové soutěžní téma navazuje na předchozí, věnuje se převážně období vlády krále Jiřího z Poděbrad a jagellonské době. Končí rokem 1526, tedy bitvou u Moháče. Oficiální název je Zrod českého stavovského státu.

Podle čeho se témata vybírají? A dozvídají se je před soutěží také studenti?

Témata se vybírají periodicky. Před lety jsme začali obdobím prvních Přemyslovců a končili nástupem normalizace v Československu. Nyní se 'kolečko' opakuje. Téma soutěže je jasné již hned po skončení soutěže a studenti jsou s tím samozřejmě seznámeni.

Někteří lidé mají za to, že jsou studenti chebského gymnázia na soutěž speciálně připravovaní. Co na to říkáte?

Naši studenti se připravují standardně, jako většina ostatních gymnázií. Finišuje se hlavně po prázdninách, což je vlastně zhruba tři měsíce před konáním akce. Studentům našeho gymnázia se dařilo zejména v tématech z druhé poloviny 90. let. V posledních letech se však mezi nejlepšími bohužel neobjevovali. Nikdy jsme také nevyhráli. To hovoří samo za sebe. Pracuji v 'utajení I. stupně' (úsměv).

Když si vzpomenete na první ročník, jak se liší od těch posledních?

Prvního ročníku se zúčastnily dvě desítky gymnázií a rozpočet soutěže byl v řádech tisíců. Loňského ročníku se zúčastnilo již 65 gymnázií s rozpočtem přes milion korun. Podporu má naše gymnázium zcela mimořádnou, a to nejen v regionu. Podobně rozsáhlá jednodenní středoškolská soutěž v České republice není.

A je těžké na takovou akci sehnat sponzory?

Přes hospodářskou krizi je rozpočet letošního ročníku přibližně stejný, jako v loňském roce. Odpadlo jen minimálně sponzorů, které však nahradili jiní. Celkový počet sponzorů přesáhl dvě stovky.

Záštitu nad soutěží převzali český i slovenský premiér, předseda poslanecké sněmovny, hejtman Karlovarského kraje, Nejvyšší státní zástupkyně České republiky a Asociace krajů České republiky. Do soutěže se zapojily i známé osobnosti, jako například Marek Eben, Ondřej Vetchý, desetibojař Tomáš Dvořák, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a chirurg profesor Pavel Pafko. Více ale již neprozradím.

Kolik času soutěži věnujete? Kdy vlastně s přípravou ročníku začínáte?

Příprava soutěže je v posledních letech celoroční, stovky hodin, stovky jednáních s podnikateli, sponzory a dalšími. To si nikdo neumí ani představit. Ale baví mě to.

Máte do budoucna, co se soutěže týče, nějaké přání?

Do budoucna bych si přál, aby úroveň soutěže dosahovala loňských hodnot. Vše se tehdy vydařilo, od rekordní účasti škol až po mediální ohlas, kdy se reportáž o soutěži našeho chebského gymnázia objevila nejen ve zpravodajství České televize, Chebském deníku, ale i v pořadu TV NOVA Střepiny.