„Jsme rádi, že se mladí lidé aktivně zapojují do řešení nedostatečného počtu dárců krve,“ řekl organizátor akce Jan Tlučhoř z Katedry marketingu, obchodu a služeb Fakulty ekonomické. „S potěšením jsem pozoroval, že jsme při darování krve potkali několik dvojic rodičů a jejich dětí,“ doplnil Tlučhoř.

V rámci 51. Kýblu akademické krve se podařilo přivést tři prvodárce z řad studentů Fakulty ekonomické – Petra Gontkoviče, Dominika Kříže a Kryštofa-Adama Dubského, kteří tak rozšířili řady již 550 dárců krve, kteří často vícekrát darovali v rámci Kýblu.

Pro 51. Kýbl akademické krve se také podařilo navázat na tradici odměny ve formě uměleckého díla. Krevní galerii, která je k vidění v chebské budově ZČU, rozšířila fotografie absolventa fakulty Pavla Pližingra, který ve své tvorbě využívá techniky kreslení světlem.

Tradici Kýblů akademické krve založil před čtvrt stoletím vysokoškolský pedagog Libor Michalák.

„Poprvé jsem dával krev ve 38 letech. Byl jsem po úraze. Zdravotnictví mi hodně pomohlo. Stále jsem si říkal, že něco dlužím. Ale sám se k tomu člověk nedotlačí. Když ale byla dcera v deváté třídě a chtěla studovat, nebyl jsem ve straně, neměl jsem plusové body. A z Červeného kříže chodili do škol a dávali pro rodiče přihlášky k dárcovství. Říkal jsem si, že bych jí tím mohl 'kádrově' pomoct,“ vysvětlil při jednom z dřívějších Kýblů akademické krve Libor Michalák. „Přihlášku k registraci jsem vyplnil, ale spíš jsem počítal s tím, že se na mě nedostane. Ale oni mi zavolali za týden. Poprvé jsem šel na odběr jako na popravu, ale zjistil jsem, že to jde přežít. Pak mně za půl roku zavolali znova. A když jsem měl tři čtyři odběry, tak jsem si říkal, že by bylo hezké mít bronzovou za deset odběrů a tak dále. Pak jsem nastoupil na fakultu. Chtěl jsem, aby předmět (propagace – pozn. red.), který učím, měl význam pro veřejnost. Dělat reklamní agenturu místním podnikatelům jsem si netroufl. Tak jsem řekl, ať studenti zkouší na koleji využít komunikační teorii s cílem přesvědčit kamarády, aby šli darovat také. Z původně deseti zájemců přišlo tenkrát krev darovat třicet. Tak vznikl ten první Kýbl. Při desáté akci to byla už téměř tradice a začali jsme s krevní galerií.“

Ilustrační foto.
Ve hře je nový krytý bazén