Tématem soutěže s názvem Cesta do pekel a zpět byla Evropa v době 2. světové války, tedy v letech 1939–1945.

Na studenty čekalo několik kol otázek na dané téma. Uhodnout museli také dobové audio ukázky. Gymnázia vytvořila tříčlenné týmy a soutěže se spolu s nimi zúčastnili pedagogové i renomovaní historici obou zemí. Nechyběly ani osobnosti, například generál ve výslužbě Jiří Šedivý, který přítomným připomenul, že historii by měl znát každý a poučit se z ní. Spolu s ním sledovali soutěž studentů i profesor Roman Prymula nebo slavný fotbalista Antonín Panenka.

Z největší dálky přijeli do Chebu gymnazisté ze slovenského města Humenné. Zatímco Ukrajinu mají takřka za rohem, do západočeského okresního města museli jet téměř 900 kilometrů. "Pocity máme zatím dobré. Najdou se samozřejmě otázky, které si musí člověk pouze tipnout, nedá se vědět všechno, ale zatím myslím, že můžeme být spokojeni," řekla Sára Malíková ze slovenského gymnázia Humenné po třetím kole soutěže z celkových čtyř. "Mě osobně historie a dějiny baví, zajímám se o toto téma všeobecně. Ale příprava musela být," dodala.

Mariánské Lázně
Nebýt nadšenců, advent by se v Mariánských Lázních neslavil

Spolu v týmu s ní byli spolužáci Denis Pavlinský a Erik Mihalisko, které překvapily otázky z umění, kultury a podobných oborů. "Hlavně literatura je velmi obtížná. Také název skladeb je někdy těžké identifikovat. Jinak všechno ostatní kolem toho se dá zvládnout," konstatoval Mihalisko.

Zástupci pořádajícího gymnázia Cheb řekli, že soutěž nemá obdoby a uspořádat ji bylo náročné, ale zároveň prestižní. "Přítomní historici i hosté pravidelně oceňují mimořádné historické znalosti soutěžících," uvedl za organizátory Miroslav Stulák z chebského gymnázia.