Během této doby se budou zdokonalovat ve svých oborech. Například kuchař, číšník a pokojská. Studenti přijeli v rámci recipročních výměnných odborných zahraničních praxí (VOZP), které pořádá Integrovaná střední škola Cheb (ISŠ) a nižnětagilská škola už od roku 2002.

„Jsem moc ráda, že se této zahraniční akce mohu zúčastnit. Věřím, že získám spoustu zkušeností, které se mi budou do budoucna hodit,“ řekla Alexsandra Melkozerova, jedna ze studentů. „Navíc je perfektní, že poznáme něco nového. Od starších studentů, kteří zde byli, víme, že se jim zde moc líbilo.“ A jaké byly její první pocity z České republiky? „Je zde ticho, klid a vše je nádherné,“ zhodnotila. Nikitu Rusakova (oba studenti na snímku) zase zaujala místní architektura. A protože studuje obor kuchař, je zvědavý i na to, jaké jej čekají kulinářské zážitky. „Těším se, až ochutnám knedlíky a koleno, ale i na to, až tato jídla zkusím sám připravit,“ doplnil.

Ruští studenti jsou ubytováni v domově mládeže integrované školy a odbornou třítýdenní praxi vykonávají v hotelu Luisa ve Františkových Lázních.

Po celou dobu pobytu čeká na studenty program i po práci. Prohlédnou si nejen Cheb a okolní města, ale navštíví také Plzeň, Český Krumlov a Prahu. „Rovněž zajedeme do Karlových Varů, kde celou skupinu v doprovodu našeho pana ředitele Tomáše Maška přijme generální konzul Ruské federace,“ řekl Vladimír Golláň z ISŠ Cheb, který je garantem projektu. Navštíví ale také třeba Taneční školu Vladimíra Hány, lanové centrum a mnoho dalšího.

Zorganizovat výměnný pobyt není nic jednoduchého, ten letošní se začal připravovat už v únoru. „Na tomto místě je nutné poděkovat vedení města Chebu a vedení odboru školství a tělovýchovy, které nám poskytly finanční prostředky. V současné nelehké politické situaci generální konzul v Ekatěrinburgu společně s generálním konzulem Ruské federace v Karlových Varech pomohli vedení partnerské školy v Nižním Tagilu s administrací schengenských víz,“ doplnil Golláň.