Jak už Deník zmínil, charita není na Chebsku prázdným slovem. A nyní to opět dokazují studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy Cheb, kteří se rozhodli na dálku adoptovat devítiletého bolívijského chlapce Alexe.
„Byl to vlastně nápad naší třídní učitelky a učitelky na psychologii, ke kterému jsme se s nadšením přidali,” uvedla Nikola Bodorová, zvolená mluvčí žáků třetího ročníku.
Studenti absolvovali přednášku o adopci na dálku na chebské Krajince, kde se konala akce k mezinárodnímu dni chudoby. A právě tady se zrodil nápad, že by i oni mohli přispět.
„Pak jsme si zvolili zástupce, který uzavřel smlouvu s Diecézní charitou Plzeň, vybrali jsme si dítě a teď sbíráme peníze na jeho potřeby,” řekla Nikola. Ročně je bude Alex stát sedm tisíc korun na školní pomůcky, uniformu a výživu.
„Abychom byli informováni o jeho prospěchu, budeme dostávat jeho vysvědčení a můžeme si dopisovat. Nesmíme mu ale posílat žádné věcné dárky,” doplnila Nikola.
Finance si studenti vydělávají sami. Jednou z variant je i sbírka ve třídě, ale raději dávají přednost skutečnému výdělku. Mezi jednu z výdělečných akcí patří Adventní trh, který se uskuteční 3. prosince v rámci dne otevřených dveří ve škole od 9 hodin.
Na Vánočních trzích na chebském náměstí Krále Jiřího budou mít také studenti vlastní stánek. Až odmaturují, chtějí ´předat štafetu´ mladším spolužákům spolu se svými zkušenostmi.
Žáci školy dostávají také pochvalné dopisy ze zdravotnických a sociálních zařízení, kde vykonávají praxi. přinášejí sem totiž radost a pozitivní náhled na svět.
„Je to také odraz vzdělávání a výchovy na naší škole,” byl potěšen ředitel školy Zdeněk Hrkal. „Víte, jsme jedna z mála škol, která na práci svých žáků nevydělává. Naopak, oni sami přinášejí nejen úsměv a dobrou náladu, ale i dárky klientům zařízení, kam chodí na praxi a velmi se angažují na charitativních akcích. A to dokonce za své vlastní peníze,” poznamenal.