Ač Vietnamka - skvěle vládne českým jazykem. To ostatně dokazují mnohé literární ceny, které získala. A nyní se dokonce na úkor části prázdnin dala na intenzivní zdokonalování v němčině. O kom je řeč? O Hoa Mi Nguyen, sedmnáctileté studentce chebského gymnázia, jež se nyní činí na kurzu v jazykové škole Deutschakademie v Mnichově.

„Do Mnichova jsem přijela, abych zlepšila svou němčinu jak účastí na kurzu, tak absorbováním jazyka v ulicích," reagovala Hoa Mi na dotaz Deníku ohledně jejího pobytu v Německu. „Důvod, proč se chci v jazyce zdokonalit, je jazyková zkouška DSD (Deutsches Sprachdiplom), kterou budu skládat v prosinci. Také je mým cílem blíže se seznámit s městem, jelikož zde plánuji v budoucnosti studovat na vysoké škole. Rozhodně bych tento způsob doporučila je to úplně něco jiného, než když se přihlásíte na jazykový kurz v ČR. Je-li dotyčný doslova obklopen oním jazykem a kulturou, nezbývá mu než se přizpůsobit, musí jednoduše mluvit německy neustále," usmívala se.

O schopnostech a píli Hoa Mi Nguyen rozhodně nepochybuje Jaroslava Rymešová, její vedoucí v novinářském kroužku působícím při ZUŠ Františkovy Lázně. „Když ji přivedla její kamarádka Zuzka do kroužku žurnalistiky a tvůrčího psaní, byla to dvanáctiletá tichá, skromná holčina, ale současně se smyslem pro humor, u dívky až nečekaným. Kromě toho měla a má velký cit pro jazyk, jeho nuance. Už tehdy si se slůvky doslova pohrávala. Každý příspěvek měl šťávu. Humor, nadhled, originalitu i hloubku. Její schopnost vyjadřovat se s využitím všech půvabů češtiny byla a je o to obdivuhodnější, že Hoa Mi Nguyen je dcerou vietnamských rodičů a čeština není její mateřštinou. Před třemi lety ´zabodovala´ v celostátní literární soutěži. Její fejetony byly oblíbené i na stránkách Chebského deníku," chválila Rymešová.