Josef Hazi je devatenáctiletý student chebského gymnázia. Jeho jméno by si lidé měli zapamatovat – dost možná ho ještě někdy uslyší. Zdravě sebevědomý, ale skromný mladý muž, má totiž jako jeden z mála Čechů nakročeno na prestižní Oxfordskou univerzitu. Na začátku týdne také získal Cenu Hanse Novotnyho, kterou mimořádně udílí chebská nadace Schola Ludus. Právě u této příležitosti mu Deník položil několik otázek.

Vážně jste předběžně přijatý ke studiu na Oxfordské univerzitě?

Ano, to je pravda.

Myslela jsem, že ale budete maturovat letos…

To ano, ale na britských univerzitách je trochu jiný systém. Abych měl šanci začít se studiem na univerzitě hned po maturitě, musel jsem se na ní hlásit o rok dřív.

A to jste jen poslal přihlášku?

To ne. Nejdřív jsem musel získat jazykový diplom, vytvořit něco jako motivační dopis, musel jsem si sehnatreference od učitelů a splnit další podmínky. Na Univerzitu Oxford a Univerzitu v Cambridgi se absolvují také osobní pohovory. Ty se týkají konkrétního oboru, který chce člověk studovat.

Ten asi není možné lidově řečeno okecat…

To ne. (smích)

Máte už tedy studium na této prestižní univerzitě jisté?

Ještě ne. U maturity musím mít jedničky ze čtyř předmětů, které se týkají oboru. Pak musím mít zajištěné finance, aby škola věděla, že mám z čeho žít.

A víte, kolik to je?

Jde v přepočtu o 200 tisíc korun na rok. Vzhledem k tomu, že jde o dost vysokou částku, rád bych zkusil požádat o stipendium některou z českých nadací.

Co vás vlastně přivedlo k myšlence studovat na 'Oxfordu'?

V roce 2009 jsme reprezentovali Českou republiku na Turnaji mladých fyziků v Číně. Tam jsem se seznámil s bývalým kapitánem slovenského týmu. Právě on mi vyprávěl, že se na Oxford dostal. V té době pro mě bylo jméno univerzity spíš jen pojem z filmů, možná i něco nedosažitelného. Od něj jsem tedy získal první informace. Vysvětlil mi, že nejde o jednoduchou záležitost. Člověk si nemůže jen tak měsíc před termínem podání přihlášek říct, že tam chce jít studovat. Postupně jsem pak kontaktoval studenty a absolventy školy.

Univerzita má skvělé jméno ve světě. Mezi studenty o ní musí být obrovský zájem.

Ano, přesto se ale na ni nehlásí statisíce studentů. Zajímavé je, že si na studium v Oxfordu a Cambridgi příliš nevěří ani Britové.

Řekněte, jaký obor vlastně budete studovat?

Jmenuje se Materials Science. Jde v podstatě o spojení matematiky, fyziky a chemie. Je ale hodně zaměřený na praktickou stránku věd. Líbí se mi, že má velmi široké využití – od průmyslu, vědy, až třeba k medicíně.

Oba vaši rodiče jsou matematici. Mělo to vliv na vaše zaměření?

Částečně to vliv jistě mělo. Přestože nejsem ale až tak specializovaný na matematiku, musím uznat, že mě baví. Matematika nejsou jen počty, ale především způsob uvažování. Rozhodně to ale nebylo tak, že by mě rodiče do něčeho nutili. Když jsem například uspěl v nějaké olympiádě, motivovalo mě to. Přes matematiku jsem se pak dostal k fyzice, a tak dále…

Nedá mi, abych se nezeptala – vaši rodiče na chebském gymnáziu učí. Setkal jste se i s tím, že vás lidé podezírali z protekce?

Občas člověk vycítí, že si ten druhý něco takového myslí. Také se ke mně informace podobného ražení donesly. Na druhou stranu – mnozí mě podporovali, a myslím, že měli z úspěchů radost. Nicméně člověk se nesmí nechat příliš ovlivnit ani jedním – mohlo by ho to ubít nebo by naopak zpychl.
Jsem si vědom toho, že je Karlovarský kraj malý, a tak je snazší vyhrát krajské kolo olympiády zde, než třeba v Brně.

Přípravy na soutěže jistě zaberou spoustu času. Za oknem slunce, vy nad knížkami. Neměl jste někdy slabou chvilku, kdy by vás mrzelo, že si neužíváte života tak, jako někteří spolužáci?

Uznávám, že mi to někdy líto bylo. Když ale máte motivaci, není to tak hrozné. A já tu přípravu zase tolik nepřeháněl. (smích) Svým zálibám jsem se stále věnoval.

A jak tedy volný čas trávíte?

To je různé – od sportu po kulturu celkově, baví mě se vzdělávat i v dalších oblastech. Rád trávím čas s rodinou a s přítelkyní, která mě nejen při soutěžích podporovala.

Představte si, že je rok 2021. Co děláte?

Byl bych rád, kdybych v té době rozjížděl svůj vlastní business. Chtěl bych spojit vědu a obchod. Nedokážu si totiž představit, že bych byl někde zašitý v laboratoři.

Co byste řekl člověku, který si rozhovor bude číst?

Asi to, že když má člověk sen, neměl by se ho vzdát. I když mu ze začátku přijde nereálný, bude-li opravdu chtít, cestu k jeho splnění postupně najde.

Josef Hazi, student oktávy, byl několikrát vyhodnocen jako nejúspěšnější a nejvšestrannější žák školy. Mezi jeho největší úspěchy v loňském roce patří 1. místo v republikovém finále mladých fyziků a postup do celosvětovém finále, kde byl kapitánem reprezentačního týmu. Dále 1. místo v krajském kole a 3. místo v republikovém finále Studentské odborné činnosti, 1. místo v krajském kole matematické olympiády, postup do mezinárodní soutěže studentských vědeckých prací První krok k Nobelově ceně za fyziku a předběžné přijetí ke studiu na Univerzitě Oxford ve Velké Británii.