Hned několik výhod v sobě skrývají studijní pobyty na zahraničních univerzitách. Co takové cesty obnášejí, mohli na speciálním semináři zjistit také studenti chebské části ekonomické fakulty.
O informace, jak studium v cizině vypadá, měly zájem desítky vysokoškoláků.
„Zatím nejsem zcela rozhodnutý, ale nabídka zní lákavě," řekl před začátkem workshopu dvacetiletý Miroslav Dub. „Studijní pobyt by mě lákal hlavně proto, že bych se mohl pořádně naučit cizí jazyk. Přiznávám, že s ním totiž celkem bojuji."
Dvacetiletá Anna Králová vidí ve studijním pobytu také další plusy. „Myslím, že nám to může pomoci i ve chvíli, kdy se budeme ucházet o zaměstnání. Navíc můžeme poznat nejen jiný systém školství, ale také jinou kulturu."
Workshop se uskutečnil v chebské části Ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni za celou dobu její existence poprvé.
„Prozatím se tyto akce konaly pouze v plzeňské části. Je to tedy významný okamžik v dějinách naší fakulty a věřím, že tato aktivita přispěje k posílení vztahu se zákazníkem, kterým jsou naši studenti," vysvětlil Miroslav Pavlák, který je v chebské části fakulty zodpovědný za vnější vztahy. A jaké výhody mají jednosemestrální a dvousemestrální studijní pobyty? „Za největší přínos studijních pobytů považuji to, že si student zdokonalí své jazykové kompetence, pozná jinou kulturu a rozšíří si všeobecný přehled," vyjmenoval. „Bezpochyby se zvyšuje u těchto absolventů i jejich hodnota na trhu práce, neboť víme, že dnes člověk na sobě musí neustále pracovat, aby získal solidní zaměstnání."
Studenti mohou vyjet například do Německa, Velké Británie, Francie nebo třeba Finska. Největší zájem bývá o univerzity, kde se vyučuje v angličtině.
A jak takový studijní pobyt vypadá? Rozhovor s Miroslavem Pavlákem o zahraničních studijních pobytech najdete v některém z příštích vydání Chebského deníku.