Už vloni to nebyla s vláhou legrace. Zasáhly nás vlny veder trvající řadu dní po sobě. „Loňské léto a podzim lze z pohledu množství povrchových vod srovnávat s nejvýznamnějšími suchými epizodami z let 1904 a 1947," prohlásil šéf vodohospodářského dispečinku Petr Vicenda z Povodí Vltavy.

Dodal, že nynější situace je podle množství povrchové vody v korytech vodních toků i zásob podzemních vod ještě horší než vloni. „Kdyby se zopakoval charakter loňského léta, tedy velmi teplé léto s podprůměrnými srážkami, lze jistě očekávat dramatické poklesy průtoků a další pokles podzemní vody," potvrdil Vicenda. Dodal, že na západě Čech jsou výrazně podprůměrné srážky celé jaro.

I když nehrozí, že by lidé zůstali bez vody, šéf krizového odboru plzeňského magistrátu Petr Liška nabádá vlastníky studní, aby se o ně starali. „Lokální zdroje jsou velmi důležité, važme si studní, které máme," poznamenal Liška. Městská voda asi nedojde, ale není dobré spoléhat jen na ni. Třeba zalévání zahrady je při její ceně skoro 90 korun za kubík luxus.

Své ví o suchých kohoutcích rodina se čtyřmi malými dětmi z Koterova. Vloni jim studna, na níž jsou závislí, vyschla a vodu v ní museli nechat doplnit cisternou. „Letos jsme na tom lépe, nechali jsme si udělat ještě jeden vrt. Doufám, že suchá varianta u nás už nenastane," říká maminka Michaela Kunešová.

S drobnými opatřeními proti suchu a lepším hospodařením s dešťovou vodou doporučují odborníci začít každému. „Formou zasakování, vytvořením retenční nádržky, vybudováním zelené střechy či propustnými parkovacími plochami," doporučuje Vicenda.

Karlovarský kraj má jistý vláhový deficit, Povodí Ohře však hlásí standardní provoz

Karlovarský kraj Stav vody na Ohři se aktuálně drží na jedné třetině dlouhodobého průměru. Důvodem je podle mluvčího Povodí Ohře Václava Svejkovského především dlouhá absence dešťových srážek a také brzké a rychlé tání sněhu na jaře. Pro Povodí se však ani se suchým jarem nic nemění. Po loňském suchém létě prý pouze vodohospodáři cítí určité zadostiučinění. „Při povodních vždy lidé volají po včasném vyprázdnění nádrží, to ovšem není možné právě kvůli opačné situaci, suchu. Loni se ukázalo, že je dobře, když nejsou zásobárny vody vypuštěny, z jejich obsahu lze regulovat stav vody i při obdobích sucha," řekl Svejkovský.

Jestli bude léto suché, říci dopředu nelze. „Také nemůžeme předbíhat s případnými zákazy zalévání, napouštění bazénů či odběrů většího množství vody. Ty jsou vyhlašovány až lokálně v reakci na konkrétní situaci a čas. Vždy hodnotíme konkrétní tok," pokračuje mluvčí. Loňská sucha vodohospodářům ale vrásky nepřidělala. „Díky nádržím, na Chebsku jsou to Jesenice a Skalka, níže po toku třeba Nechranice, které jsou naplněné na tabulkové stavy vody, jsme schopni i při dlouhém suchu hladiny toků a povrchové vody regulovat, popřípadě upouštěním zvyšovat," vysvětluje Svejkovský.

Léto? Zatím jen hádanka

Karlovarský kraj Mohou se obyvatelé Karlovarského kraje těšit na slunné léto, nebo naopak prázdniny proprší? Podle meteorologů se to ještě nedá říct. „Bylo by to věštění z křišťálové koule," říká Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové na Sokolovsku. Poukazuje na to, že přesná je předpověď tak na tři dny dopředu. „Týdenní předpovědi mají pravděpodobnost 60 procent, měsíční pak pouze 30 procent," uvedl.

Rudolf Kovařík je pozorovatelem dlouhá léta. Vzpomněl na rok 1980, kdy region zažil asi nejchladnější léto. „Pamatuji si, že neustále pršelo a teploty se pohybovaly kolem 11 až 14 °C. Naopak nejteplejší léta pamatujeme během posledních let," pokračoval. Do statistik šindelovského meteorologa se jako rekordní zapsal rok 2003, kdy kraj zažil hned čtrnáct tropických dní (teploty vyšplhaly nad 30 stupňů). A jedno z nejteplejších lét jsme zažili i loni. „To jsem napočítal 11 tropických dní," řekl.

Podle Kovaříka nelze zatím ani z přírody vyčíst, zda se léto povede. „Zatím máme značný deficit spodních i povrchových vod, ale to jsou ještě dozvuky zimy. Pokud bude následující období srážkově podprůměrné, bude v létě hrozit sucho. To ale předjímám, protože se může stát, že dorazí vytrvalé srážky a situace se začne lepšit," doplnil Kovařík.