Špejchar, Sv. Klára, dům ve Špalíčku, pozemky a další. To je majetek, který si navzájem mění Cheb a Karlovarský kraj. Celá transakce je téměř hotová, reálné obrysy tak začíná mít třeba oprava chebského špejcharu. Tam má vzniknout nové sídlo krajské Galerie 4.

„Směna majetku s Karlovarským krajem se chýlí ke konci," potvrdil místostarosta Chebu Vladimír Hartmann. „My jsme od Karlovarského kraje získali Sv. Kláru a dům ve Špalíčku," uvedl. Šlo o poslední objekt v historickém souboru domů, který městu nepatřil.

Za tyto dvě nemovitosti získá kraj dva objekty a pozemky. Podle místostarosty jde o logické vyústění jednání o majetku města, ke kterému má kraj nějaký vztah. „Jde o pozemky pod krajskými domovy pro seniory na Skalce a na Spáleništi. Za Sv. Kláru pak kraji přenecháme nedalekou sýpku, kam by se měla přesunout krajská Galerie 4," doplnil. Kraj také získá objekt v chebské Komenského ulici. Jde o budovu integrované střední školy, kterou kraj zřizuje.

„Karlovarskému kraji přenecháváme podstatný majetek, obě budovy ale potřebují nezanedbatelnou rekonstrukci," dodal Hartmann.

Například jen oprava špejcharu si vyžádá asi 25 milionů korun. Část prostředků by tak kraj rád získal z dotací. Rekonstrukcí barokního objektu ale vznikne umělecké centrum středoevropského formátu, zahrnující vedle výstavních prostor multimediální studio, ateliér, fotokomoru, digitální pracoviště, prostory pro konání workshopů, přednáškovou síň, knihovnu odborné literatury, projekční síň, depozitář sbírky fotografií a kanceláře. Špejchar by po rekonstrukci měl být přístupný také vozíčkářům.