Tradiční obří výstava hub v Mariánských Lázních, která obvykle láká tisícovky hostů z celé republiky, je v ohrožení. Vyprahlá příroda a nebývalé sucho znemožňují mykologům sběr exponátů a ingrediencí do oblíbených ochutnávek houbových delikates. Předseda Mykologického klubu (MK) Slavkovský les Jiří Pošmura se však dušuje, že tento vyhledávaný svátek houbařů s kolegy ´neodpískají´.
„Svým způsobem je vážně výstava, kterou pořádáme tradičně koncem září v budově Správy chráněné krajinné oblasti v Mariánských Lázních, v ohrožení. Za deset let, co stojím v čele jejího organizačního výboru, takové klimatické podmínky při mapování i sběru hub nepamatuji. Ale věřím, že příroda se trochu ještě umoudří. Ale i navzdory její nepřízni garantuji, že se výstava, jenž obvykle čítá přes 300 druhů hub, uskuteční," dodal Pošmura směle.
Podle Jiřího Pošmury není na Chebsku ještě situace úplně nejhorší. „Ti zkušení houbaři zde i nyní občas nějaké kousky posbírají. Rostou opravdu spíše výjimečně, ale dají se objevit křemenáči a třeba i lišky. Daleko horší je stav v lesích třeba v jižních Čechách. Tam jsem byl na dovolené a neroste skoro nic. Ale i v té bídě jsem našel nádherný čerstvý choroš sýrový. A vyrobím z něj lahodné houbové pečenáče, které bývají vždy ozdobou ochutnávek na naší dvoudenní výstavě v Mariánských Lázních," pomlaskával si Pošmura. Loni na výstavě hosté mohli obdivovat například rarity lišku Friesovu, hřib medotrpký, korálovec bukový, voskovky, šťavnatky, ucháč čepcovitý, jamkatý i kukmák příživný. Organizátoři také letos účastníkům akce umožní podívat se na některé ojedinělé druhy hub i pod mikroskopem.