Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světlo blikalo, závory se chvěly a řidiči byli zmatení

Františkovy Lázně - Františkolázeňští policisté čekali více než půl hodiny, až dorazí drážní technik

4.3.2011
SDÍLEJ:

NEFUNGUJÍCÍ závory u železničního přejezdu se na Chebsku neobjevily poprvé. Už jednou se museli řidiči spoléhat na své smysly v místě, kde na to nejsou zvyklí. Stalo se tak u Hradiště (na snímku) a nyní u Františkových Lázní. Foto: Deník: Jan Buriánek

K nebezpečné situaci došlo ve večerních hodinách na železničním přejezdu u Františkových Lázní. V Ašské ulici směrem od Chebu na Aš zazlobily závory. Projíždějící řidiči netušili, zda mají čekat, či mohou projet. Cestu nějakou dobu blokoval kamion, jehož šofér se rozhodl pro čekání.

„Blikalo jedno červené světlo a šraňky se chvěly, jako by se chtěly spustit, ale nespustily. Pokaždé klesly tak o deset čísel a vrátily se nahoru,“ uvedl svědek z Aše. „Manželka pro mě jela do Chebu a už v té době to takto vypadalo. Když jsme se vraceli zpátky, bylo to tak pořád. No, projeli jsme, protože jsme se potřebovali dostat domů, ale řada řidičů nevěděla, co má dělat,“ řekl. „Nebezpečnou situaci jsem ohlásil na linku 112,“ dodal.

„Ano, zhruba ve 21.20 hodin nám přišlo telefonické oznámení o tom, že železniční závory u Františkových Lázní nefungují a světlo bliká,“ potvrdila policejní mluvčí Martina Hrušková.

„Na místo vyrazila hlídka z Františkových Lázní, která zde zajišťovala bezpečnost až do příjezdu drážního technika. Trvalo to asi 40 až 50 minut,“ informovala.

„Závory patří dopravní infrastruktuře a tu zajišťuje Správa železniční a dopravní cesty,“ poznamenala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
Podle mluvčího Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally vykazovalo zařízení v krátkých intervalech nouzový a poruchový stav. „Bylo to způsobeno prasklou pružinou ve spřahadle závorového ústrojí. Docházelo tak v klidovém stavu ke kmitání jedné závory – v otevřené poloze v rozmezí asi 20 centimetrů,“ uvedl.

„Rovněž z tohoto důvodu problikávala červená světla. Porucha byla odstraněna pohotovostí Správy dopravní cesty Karlovy Vary ve 23 hodin. Silniční provoz na přejezdu do doby příchodu zaměstnance naší pohotovosti zajišťovala PČR ve spolupráci s výpravčím stanice Františkovy Lázně. Pak již vše zajišťoval náš zaměstnanec. Bezpečnost drážní dopravy a rovněž i silničního provozu nebyly ohroženy,“ uvedl Halla s tím, že kdyby jel vlak, závory by šly do polohy uzavřeného přejezdu.

K podobné situaci nedošlo na Chebsku poprvé.

V Hradišti u Chebu se rovněž závory nechtěly spustit a řidiči museli spoléhat na vlastní zrak a sluch. V tomto případě byla na vině stará kabeláž.
Pokud se zabezpečovací zařízení rozbije, musí se strojvedoucí řídit platnými předpisy. Zejména má povinnost snížit rychlost vlaku před železničním přejezdem na deset kilometrů v hodině a za druhé musí dávat výstražnou signalizaci houkáním.

Povinnosti musí dodržovat i řidiči. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích se může šofér k přejezdu bez výstražných světel přibližovat maximálně 30kilometrovou rychlostí a především se musí přesvědčit, zda na něj může vjet. Červená světla upozorňují na příjezd vlaku a zakazují řidičům (chodcům) vjezd (vstup) na přejezd. Vždy je ale nutné věnovat přejezdu zvýšenou pozornost.

Autor: Nataša Šmatová

4.3.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Ilustrační foto

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovy Vary, Plzeň – Kauza tajných policistů, kteří se zbraní v ruce ohrožovali řidiče v Plzni, protože je bliknutím upozornil na to, že se na silnici vozem pohybovali riskantně, má další pokračování.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení