Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také postižení lidé chtějí pracovat

Cheb – Otázka integrace zdravotně postižených na Chebsku se přetřásá ze všech stran

27.4.2011
SDÍLEJ:

Člen občanského sdružení Rytmus, Vojtěch Zima. Foto: Deník: Nataša Šmatová

Kromě bydlení si handicapovaní lidé shánějí také zaměstnání, kde by mohli být užiteční a kde by se mohli naučit fungovat se zdravými pohromadě. Pomoc jim v tom nabízí občanské sdružení Rytmus, jehož člen Vojtěch Zima (na snímku) odpověděl Deníku na několik otázek.

Jak tedy Rytmus pomáhá?

Vezmu to trošku ze široka. Občanské sdružení vzniklo v roce 1994 v Praze. Hlavní službou, kterou poskytovalo, bylo podporované zaměstnávání. Od počátku ji poskytovalo lidem s mentálním postižením, protože ti to mají na trhu práce velmi těžké. Cílem služby je vytvořit člověku takové podmínky z hlediska jeho sociálních a pracovních dovedností, ale i prostředí u zaměstnavatele, aby mohl pracovat. Jednou z našich podpor je také pracovní asistence pro člověka, pokud to dotyčný potřebuje. Asistent mu pomáhá vytvářet sociální kontakty a pracovní návyky.

Není na celém procesu nenáročnější naopak najít zaměstnavatele?

Ano, je to věc, která je složitá a s jejíž úspěšností celý proces začíná i končí. Pokud se nedaří najít práce, pak se bohužel ztrácí i motivace člověka se něco učit. Je důležité také říct, že naše služba není primárně zaměřena na nácvik konkrétních dovedností, on se u nás neučí vytírat, zametat či skartovat dokumenty. Spíše jde o trénink zmíněných sociálních dovedností.

Na Chebsko jste se dostali jak?

Přišla výzva z Karlovarského kraje, který má projekt na transformaci domovů pro lidi s mentálním postižením. Byli jsme osloveni, abychom v momentě, kdy ti dospělí lidé přejdou do normálního bytu, jim pomohli najít práci. Pobočku máme v Sokolově a naše působnost je celokrajská. Od pondělí 25. dubna působí naše pracovnice v Chebu.

Máte zmapované potenciální zaměstnavatele na Chebsku?

Určitě. V celém projektu byla zapojená i hospodářská komora. Ta poskytla databázi zaměstnavatelů, kteří by se mohli zapojit.

Znamená to, že tady máte dostatek klientů?

V současné chvíli službu poskytujeme dvaceti lidem, deset z nich už pracuje. A to za rok naší působnosti v kraji. Ovšem pořád je co vylepšovat.

Vychází vám zaměstnavatelé vstříc v tom, že vytváří speciální pracovní místa?

Ano, konkrétně v Chebu v Integrované střední škole vytvořili takové místo v kopycentru, kam chodívají studenti na praxi. Ještě bych rád upozornil, že v Karlovarském kraji jako jediném poskytujeme službu s názvem podpora samostatného bydlení, což je služba. To znamená, že klient si sám najme byt a my mu poskytujeme asistenci v době, kdy ji sám potřebuje. Těch je v kraji 10.

Autor: Nataša Šmatová

27.4.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení