Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Taneční mistr si odváží ty nejkrásnější zážitky

Cheb, Nižní Tagil – Není zrovna ten největší cestovatel a dobrodruh, který by chtěl vyprávět o svých exotických výpravách.

22.6.2013
SDÍLEJ:

Taneční mistr Vladimír Hána si z návštěvy Sverdlovské oblasti odváží ty nejkrásnější zážitky.Foto: Foto: archív Vladimíra Hány

Ovšem o nezapomenutelné zážitky ze své cesty do vzdálené oblasti na východě se hodlal podělit. O kom je řeč? O Vladimíru Hánovi, známém chebském tanečním mistrovi.

Takže často do vzdálených regionů necestujete…?

Ano, to se tak často nestává. Ale každoročně létám do zahraničí v srpnu na dovolenou k moři. Ale jezdí již mnoho let na moji mezinárodní taneční soutěž taneční páry z Ruska a samozřejmě nejvíc z Nižního Tagilu. No a náš ´Sportovní a taneční tábor´ také navštěvují i ruské ratolesti. A já už více let stále dostávám pozvání, abych přijel na návštěvu, že se tam o mě postarají a že mi ukáží Tagil, Jekatěrinburg a okolí. Tentokrát jsem se rozhodl, našel jsem termín, v kterém byl pro mě nejmenší problém odjet na týden do zahraničí. A jsem rád, že jsem to udělal…

Uvedete, jaký byl vlastně hlavní účel vaší návštěvy Nižního Tagilu a okolí? Jel jste sám, nebo ve skupině?

Jel jsem sám, ale již tam přede mnou o čtrnáct dní napřed letěla skupina učňů z chebské integrované školy, kteří tam každé dva roky jezdí na praxi. A já vždy pomáhám integrované škole zase s projektem, když přiletí učňové z Tagilu do Chebu. A co já vím, protože se dobře znám s Vladimírem Golláněm a Světlanou Borisovou, kteří tam byli jako vedoucí české výpravy, že je to tam vždy srdečné a opravdu přátelské a pokaždé mladí z Chebu nechtějí ani z Tagilu odletět. I letos se nemohli rozloučit, po tvářích se jim při loučení valily velké slzy. Letěli jsme totiž společně zpátky.

Popište, jaké destinace jste vlastně měl šanci projet a pozorovat. Kde to na vás udělalo největší dojem?

Byl jsem v hlavním městě Sverdlovské oblasti v Jekatěrinburgu, kde jsem navštívil také náš konzulát a osobně se seznámil s generálním konzulem Mgr. Karlem Borůvkou. Také jsem si užíval v místním aquaparku, kde se mi moc líbilo. Super byla líná řeka, tobogany a také tam jsou umělé vlny a různé sauny. Zavítal jsem i do super restaurace a musím říct, že všude, kde jsem byl v restauraci nebo i v obyčejné jídelně, tak jsem v Rusku poznal jenom moc dobré jídlo.

Přímo v Tagilu jsem prošel více kulturních domů a určitě se mi moc líbilo galapředstavení velké taneční skupiny Allians, která se ukázala více než před dvěma lety u mě v taneční škole v Chebu. Určitě bych měl moc všem poděkovat a především vedoucí taneční školy Allians Nataše Baranové. Okouknul jsem v Tagilu zábavní park a svezl se na populárním ruském kole. Byl jsem v místním cirkuse, který má pevnou scénu. To by se asi všem moc líbilo. A ty výkony artistů, ty byly takové, až se tajil dech. Samozřejmě jako taneční mistr jsem navštívil ještě další taneční školu, kde všichni tančili jenom pro mě a pro moji hostitelku Elenu Fesčenko.
Zajel jsem rovněž na rozhraní mezi Evropou a Asií. A u památníku jsem se hezky vyfotil jak v Evropě, tak i v Asii a také jsem se rozkročil a vyfotil, jak stojím jednou nohou v Evropě a druhou v Asii.

Přítel Sergej Šadrin mě vzal do jedné přímo nádherné vesnice. To by se měli jet všichni podívat. U nás by to byl skanzen. Tato vesnice se jmenuje Visim. A přátelsky mě přijala paní starostka Věra Almijeva a také ředitelka místní školy Věra Kondratijeva. Starostka osobně napekla pirožky a různé laskominy. Připadal jsem si jako ´ředitel zeměkoule´. Probíhaly tam zrovna oslavy obce a bylo to moc krásné. Hned jsem dostal pozvání na rok 2015, kdy se bude slavit 300 let obce. Krásné dřevěné domečky, studny, autobusové zastávky a hlavně lidi z této obce zanechali ve mně moc krásné zážitky.

Protože mám svou taneční školu v Chebu na 5. ZŠ, tak i proto jsem navštívil v Tagilu 5. školu. A také protože tam moje hostitelka Elena Fesčenko vyučuje češtinu. Je to jediná škola v Nižním Tagilu, která má ve výuce český jazyk. Poznal jsem se osobně i s první učitelkou češtiny a vedoucí kroužku češtiny paní Ludnilou Něfědovou a s paní ředitelkou Olgou Alexandrovou. Ve škole mají svoje vlastní muzeum, kde jsou všechny jejich úspěchy a přátelské styky zaznamenány písemně i na fotografiích. Byl jsem překvapen, že tam mám i já svoji složku a je tam o mně hodně věcí napsáno. Je tam i Vladimír Golláň, učitel z integrované školy.

Využil jste pohostinnosti místních přátel. Pokud chcete, je někdo z tamních lidí, komu hodláte vyloženě projevit svůj vděk a obdiv?

Určitě největší poděkování patří paní Eleně Fesčenko a její celé rodině. Ti se o mne starali jako o vlastního. Bylo to od nich tak krásné, že se to nedá ani popsat. Jinak paní Fesčenko pobývala i u mě týden na dovolené, také už byla na mém táboře a letos zase přijede. Velké poděkování patří také Sergejovi Šadrinovi, který se o mne moc hezky postaral, a určitě hejtmanovi Hornouralské oblasti Nikolaji Kulišovi.

V Nižním Tagilu má fungovat zvláštní místní doprava malými mikrobusy. Setkal jste se s ní? Uvedete ceny jízdného?

Ano, malé autobusy jezdí po celém Tagilu. Jsou to mikrobusy a Rusové jim říkají „maršrutky". Ty jezdí opravdu pořád. Prostě do ní sednete, a jestli jedete jednu zastávku, nebo na druhý konec Tagilu, tak zaplatíte 16 rublů. Rubl je 60 haléřů. Já jsem v ní jezdil hodně se svými přáteli. Je to skvělé.

Porovnal byste ceny základních potravin a služeb u nás a v tamní oblasti? A jaké jsou tam zhruba výdělky?

O mě se přátelé tak postarali, že jsem neměl ani čas zjišťovat, ani neviděl ceny potravin. Ani jsem se vlastně neptal na průměrné výdělky. Asi bych tam musel být aspoň měsíc, abych vše zjistil. Byl jsem tam jenom týden a přitom mám moc zážitků, jako bych tam ten měsíc byl. Ale na můj pocit to zase bylo krátké. Určitě bych tam rád zůstal déle. Vlastně vím, že benzín na přepočet vychází asi tak na 20,- Kč.

Přijede brzo do Chebu některý z hostitelů, kteří se o vás starali?

Ano, jak už jsem zmínil, přijede na začátku prázdnin na první termín mého tábora moje hostitelka s dětmi z Tagilu. Doufám, že jí budu moct oplatit její starost o mě.

A pocity z návštěvy exotického východu…?

Určitě by Nižní Tagil zasloužil spousty oprav, jak na panelácích, tak i na komunikacích. Ale srdečnost lidí vše nahradí a odjížděl jsem se spoustou dobrých pocitů. A určitě velice zajímavé a krásné bylo, když mne ředitelka jednoho z kulturních domů v Tagilu Marina Kibardina pozvala na oběd a pak odvezla hned vedle Tagilu, kde už je téměř dokončen nový sportovní areál, a to přímo skokanské můstky. Bylo to fascinující.

Autor: Vladimír Kučera

22.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení