Nemocnice v Plané je stavebně dokončena. Jednotlivá pracoviště jsou podle provozovatelů prakticky připravena přijmout pacienty. Definitivní termín otevření však ještě není znám. „Otevření lze očekávat v horizontu několika měsíců a závisí i na výsledcích jednání s jednotlivými zdravotními pojišťovnami v čele s VZP,“ řekl nám za provozovatele Dan Romportl.

Rekonstruovanou hlavní budovu nemocnice a její interiér si mohli ve středu prohlédnout novináři, zástupci kraje, starostové, lékaři a další odborníci.
Pro Annu Báčovou z Tachova byl den otevřených dveří, jak nám sama řekla, šťastným dnem. „Za znovuotevření nemocnice jsme bojovali dost dlouho a vložili jsme do toho hodně sil. Jsem proto ráda, že se to dotáhlo do konce. Zařízení se mi líbí a snad se péče po otevření časem rozšíří. Pro Tachovsko to rozhodně bude velká úleva,“ řekla nám.

Stavebně je hlavní budova plánské nemocnice podle slov ředitele Petra Svobody dokončena. Je zde 45 nadstandardních a pět intenzivních lůžek na oddělení jednodenní péče a deset lůžek budoucí jednotky dlouhodobé intenzivní péče (DIP). Dále čtyři plnohodnotné operační sály s laminárním prouděním a dva zákrokové sálky. Připraveny jsou všechny prostory, včetně zázemí. Každý pokoj má koupelnu a záchod. „Většina vybavení je nová, z původního vybavení jsme využili jen některé přístroje,“ doplnil Svoboda.

Nemocnice počítá s prováděním tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že se zde budou provádět zákroky, kdy pacient může zhruba po 48 hodinách odejít do domácího ošetřování. „Tato jednodenní operativa budeme provádět v rámci chirurgie, ortopedie, urologie, gynekologie a ORL,“ upřesnil Dan Romportl. „Dětské oddělení tady zatím nebude. Pokud se ale dohodneme s krajem, je možné otevřít několik dětských lůžek v rámci nějakého z oddělení,“ dodal.

Přesný termín otevření a další okolnosti je závislý na výsledcích jednání s pojišťovnami, která podle Romportla pokračují uspokojivě. Nemocnice již má registraci. „Tu ještě musíme doladit, protože na každý z oborů je třeba mít speciální registraci. Také je třeba jednotlivá pracoviště dovybavit,“ uvedl.
Otevření klasických lůžkových oddělení je podle Romportla vázáno na výsledcích krajské analýzy nemocniční péče. „Pokud se ukáže, že jsou další nemocniční lůžka potřebná, budeme mít možnost požádat o dotaci na rekonstrukci staré nemocniční budovy, kde bychom pak rádi otevřeli klasická lůžková oddělení, včetně interny,“ doplnil lékař.

Nemocnice bude nadále spolupracovat s tachovskou poliklinikou, která v budově nové nemocnice provozuje ambulantní péči. „Stále máme nájemní smlouvu a s vedením nemocnice úzce spolupracujeme. Nemocnice bude také využívat ambulance pro potřeby jednodenní chirurgie. Důležité je, aby vše běželo a pokud nejsou pro tachovskou polikliniku ambulance zátěží, nevidím důvod, proč by měly být uzavřené,“ sdělil ředitel tachovské polikliniky František Barták.

Se spoluprací počítají i v Nemocnici následné péče na Svaté Anně. „Našli jsme s vedením nemocnice v Plané společnou řeč a budeme také spolupracovat,“ uvedl ředitel anenské nemocnice Petr Dostál.

(Jiří Kohout, Josef Holek)