Zima letos pro technické služby v Chebu nastala brzy. Do ulic nevyjíždějí jen řidiči, kolem 4. hodiny ráno se začíná i s ručním úklidem chodníků. Pro ty, kteří mají k údržbě připomínky, je nově k dispozici bezplatná linka.

„V loňském roce jsme poprvé zasahovali 15. prosince,“ uvedl Miroslav Hofrajtr, jednatel Chetes (Chebských technických služeb). „Letos to bylo o více než 14 dní dřív, 29. listopadu, a od té doby téměř neustále sněží.“

Chebské technické služby uklízejí veškeré komunikace v Chebu, tedy i v Podhradu, Hroznatově a dalších částech města, vyjma ulic Evropská, 17. listopadu, Pivovarská, Pražská a Ašská. Ty spravuje Správa a údržba silnic.

Pokud tedy sněží, vyjíždí v noci do ulic Chebu asi třináct řidičů, kteří zajišťují sjízdnost komunikací. „Okolo 4. hodiny ráno začíná směna na úklid chodníků,“ popisoval Hofrajtr. „Čistí je asi 40 pracovníků z Chetes, deset od subdodavatele Terea a deset z Diecézní charity Plzeň,“ vysvětloval.

Chodníky by měly být uklizené do 7. hodiny. Kromě chodníků se směna musí postarat také o autobusové zastávky a místa pro přecházení. „Na tento úklid využíváme i veřejnou službu, což je asi 15 až 20 lidí denně.“

Letos přichystaly Chetes novinku, která ušetří, zároveň ji však občané vítají. „V letošním roce se pokusíme výrazně omezit solení, zejména chodníků,“ nastínil jednatel společnosti. „Naše představa je taková, že se bude uklízet dočista.“ Sůl se bude používat pouze v místech, kde se očekává tvorba náledí.

To mnohé Chebany těší.

„V břečce, která se při solení vytvoří, se nechodí o mnoho lépe,“ řekl jeden z oslovených občanů, Jan Špaček z Chebu. „Fakt, že se nebude tolik solit, mě těší už z toho důvodu, že zbavování se map na botách nepatří k mým koníčkům,“ smál se.

Když se ve městě vyskytne problém, mohou se občané obrátit na bezplatnou linku Chetes (800 870 870), která je k dispozici od 7 do 15.30 hodin.
„Je to dobrá služba pro veřejnost,“ konstatoval Miroslav Hofrajtr a dodal, že se na lince zatím nesetkali s tím, že by ji lidé zneužívali. „Často jde o konstruktivní kritiku, kterou se snažíme co nejdřív řešit. Pokud to není v našich možnostech, snažíme se lidem poradit, kam se obrátit.“

To platí například u sundavání rampouchů či sněhu ze střech. „Máme plošiny do 16 metrů, což často nedostačuje. Proto musíme některé občany odkázat na Tereu, která má k dispozici plošinu do 27 metrů,“ podotkl.