Zkusit si zaobchodovat měli včera možnost nejen všichni návštěvníci 1. obchodního dne s fiktivní firmou na škole Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně, ale i studenti všech oborů této školy.

„Celý veletrh vychází z aktivit studentů,“ uvedl ředitel školy Miloslav Pelc. „Celou organizaci měli na svědomí hlavně studenti z oboru obchodní akademie. Naše škola vznikla sloučením dvou samostatných jednotek, gymnázia a obchodní akademie v Mariánských Lázních, tak si teď mohou studenti po roce soužití v jedné budově vyzkoušet veškeré aktivity. V tomhle by určitě bylo dobré pokračovat, protože to prorůstání tříd a oborů je důležité. Doufám, že v tomto budeme pokračovat, protože si studenti sami mohou zorganizovat konec školního roku,“ dodal Pelc.

Všichni návštěvníci mohli obchodovat se zaměstnanci firem, jako by to bylo ve skutečnosti. Platilo se fiktivními penězi a sepisovaly se řádné smlouvy.
Své stánky tu měly fiktivní firmy Skalpel, Lares a Smile z místní školy. Vystoupili také studenti z místního Divadelního souboru GOA Mariánské Lázně a kapela Kokrhell band. Studenti zároveň pro příchozí připravili bohatý doprovodný program i s občerstvením.
„Celý veletrh byl opravdu hezky udělaný,“ řekl Vladimír Sobotka, bývalý student obchodní akademie. „Také jsem měl předmět fiktivní firmy. My jsme v naší době neměli k dispozici počítače, jako mají oni. Opravdu se jim to povedlo.“

Podle vyučující předmětu fiktivní firmy Jany Mouchové vznikl tento obchodní den na základě letošních úspěchů třídy 3. OA a firmy Skalpel, s.r.o. „Na veletrhu v Praze jsme zvítězili,“ uvedla Mouchová. „Za peníze, které studenti získali, jsme se po společné konferenci rozhodli, že uspořádáme veletrh v prostorách naší školy.“

„S veletrhem jsme měli hodně práce,“ uvedl Lukáš Musil, student a organizátor veletrhu. „Museli jsme vymýšlet dekorace, postavit stany, pódium, navést elektriku a udělat spoustu další práce. Překvapilo mě, že sem přišlo tolik lidí. Myslel jsem, že přijdou hlavně studenti, ale mýlil jsem se.“ (lma)