Odchytávat se budou holubi nejen v centru města, kde jich bývá nejvíce, ale i na chebských sídlištích.

„Regulační odchyt holubů byl jako každoročně zahájen již na konci loňského roku a skončí na jaře toho letošního," informovala tisková mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Odchyt je nutné provádět pouze v zimním období mimo hnízdění a vyvádění mláďat. „Odchytová místa jsou volena dle zjištěné koncentrace, většinou v lokalitě chebských sídlišť Skalka, Hradčany, Spáleniště, kolem nádraží a v centru městské památkové rezervace," konstatovala mluvčí.

Jednotlivá stanoviště odborníci operativně mění podle skladby hejn a prostorové aktivity.

„Ta se mění podle klimatických podmínek a množství přijímané potravy," uvedla Simona Liptáková. Instalaci odchytových zařízení postupně ztěžuje fakt, že se obytné domy prodávají a v soukromých objektech se mnohdy nekontrolovatelně holubi množí.

„Odchytová zařízení odborníci umísťují především na rovné plochy střech. Do klece je umístěna holubice, která plní funkci volavky. Holub vyhledává nejen ji, ale především krmení, které je do klece nasypáno. Důmyslný systém bodců pak zamezí, aby se holub dostal z klece ven," vysvětlila mluvčí. Pracovník odpovědný za odchyt následně kontroluje klece několikrát týdně a množství ulovených holubů se pohybuje mezi osmi až deseti kusy.

Škody ptáci způsobují i na majetku města, které je tak musí hradit. Uhynulí holubi jsou převezeni na záchrannou stanici a za všech bezpečnostních a hygienických pravidel někteří z nich slouží jako krmivo pro dravé ptáky. 

Chebský deník: P