Pauline von Metternich vchází do sálu. Někteří ztichnou. „Podívej,“ pokyne sousedce načančaná slečna. Obě na Paulinu vrhnou opovržlivý pohled. To však jejímu sebevědomí neubere. Vešla totiž módní ikona 19. století. A právě k Paulině se teď na zámku Kynžvart vrátili při oblíbených nočních prohlídkách.

Tradiční akce se koná ve své známé podobě od roku 2002. „Při nočních prohlídkách jsme se zde zatím vždy zabývali kancléřem Metternichem a dalšími muži z jeho okolí,“ popisovala Kateřina Tremlová, zámecká průvodkyně a jedna z autorek scénáře.

„Tentokrát jsme se však rozhodli, že bude noční prohlídka spíš o ženách.“

Jak vysvětlila, Pauline von Metternich, která byla vnučkou rakouského kancléře Metternicha, patřila ve své době k nejvýraznějším osobnostem. Věnovala se charitě, pohybovala se ve společnosti skladatele Wagnera či spisovatele Dumase.

Jezdíte rádi na bruslích? Tak i za to můžete Paulině poděkovat. Právě ona se zasloužila o rozšíření tohoto sportu v Čechách. Návštěvníci noční prohlídky prošli nejdůležitějšími okamžiky a vzpomínkami této aristokratky. „V každé místnosti jsme se snažili dohromady poskládat střípky z jejího života,“ podotkla Kateřina Tremlová.

Oslovení návštěvníci byli nadšení. „Přijeli jsme už na třetí nebo čtvrtou noční prohlídku a nikdy nelitujeme,“ řekla Sára Hartmannová z Karlových Varů. „Jen někteří hosté by mohli být trochu vychovanější.“

Už od začátku se nočních prohlídek zúčastňuje Zbyněk Filipi z Plzně. Od 2001 do 2004 jezdil při studiích na zámek v létě jako průvodce. I když nastoupil do zaměstnání, po 'průvodcování' se mu stýskalo.

„Od té doby se snažím přijet vždy alespoň na jeden víkend na zámek a pár skupin provést.“ Co si však rozhodně nenechává ujít, jsou noční prohlídky. „Je to už pro mě srdeční záležitost,“ dodal.