VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tentokrát noční prohlídka na Kynžvartu patřila ženě. Vrátila se Pauline von Metternich

Lázně Kynžvart –Tradiční akce se koná ve své známé podobě od roku 2002.

9.8.2011
SDÍLEJ:

NOČNÍ PROHLÍDKY na zámku Kynžvart jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Průvodci při nich v dobových kostýmech nechají nahlédnout do života těch, kteří zámkem prošli. Foto: Foto: Václava Simeonová

Pauline von Metternich vchází do sálu. Někteří ztichnou. „Podívej,“ pokyne sousedce načančaná slečna. Obě na Paulinu vrhnou opovržlivý pohled. To však jejímu sebevědomí neubere. Vešla totiž módní ikona 19. století. A právě k Paulině se teď na zámku Kynžvart vrátili při oblíbených nočních prohlídkách.

Tradiční akce se koná ve své známé podobě od roku 2002. „Při nočních prohlídkách jsme se zde zatím vždy zabývali kancléřem Metternichem a dalšími muži z jeho okolí,“ popisovala Kateřina Tremlová, zámecká průvodkyně a jedna z autorek scénáře.

„Tentokrát jsme se však rozhodli, že bude noční prohlídka spíš o ženách.“

Jak vysvětlila, Pauline von Metternich, která byla vnučkou rakouského kancléře Metternicha, patřila ve své době k nejvýraznějším osobnostem. Věnovala se charitě, pohybovala se ve společnosti skladatele Wagnera či spisovatele Dumase.

Jezdíte rádi na bruslích? Tak i za to můžete Paulině poděkovat. Právě ona se zasloužila o rozšíření tohoto sportu v Čechách. Návštěvníci noční prohlídky prošli nejdůležitějšími okamžiky a vzpomínkami této aristokratky. „V každé místnosti jsme se snažili dohromady poskládat střípky z jejího života,“ podotkla Kateřina Tremlová.

Oslovení návštěvníci byli nadšení. „Přijeli jsme už na třetí nebo čtvrtou noční prohlídku a nikdy nelitujeme,“ řekla Sára Hartmannová z Karlových Varů. „Jen někteří hosté by mohli být trochu vychovanější.“

Už od začátku se nočních prohlídek zúčastňuje Zbyněk Filipi z Plzně. Od 2001 do 2004 jezdil při studiích na zámek v létě jako průvodce. I když nastoupil do zaměstnání, po 'průvodcování' se mu stýskalo.

„Od té doby se snažím přijet vždy alespoň na jeden víkend na zámek a pár skupin provést.“ Co si však rozhodně nenechává ujít, jsou noční prohlídky. „Je to už pro mě srdeční záležitost,“ dodal.

Autor: Václava Simeonová

9.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení