Bez známek výskytu nebezpečné nákazy morem včelího plodu jsou v současné době vzorky medu od včelařů na Tepelsku. Deník o tom informoval tamní dlouholetý včelař Jaroslav Větrovec. „Poslední vzorky se odeberou na jaře a pokud i ty budou bez závad, máme jistotu, že jsou naše včelstva zdravá,“ doplnil Větrovec.

Právě na Tepelsku postihla některé včelaře obávaná nemoc nazvaná mor včelího plodu, kvůli které museli svoje včelstva a vše, co s nakaženými včelami přišlo do styku, nekompromisně spálit.
„V současné době má naše organizace dvaatřicet aktivních členů a další čtyři včelaře, kteří museli svoje včelstva kvůli nákaze zlikvidovat. Ti nyní čekají, co bude a přemýšlejí, jak dál,“ potvrdil Větrovec s tím, že včely a včelaře v České republice neohrožují jen nemoci, ale také nezájem státu o opylovací službu, kterou včely také plní.

„Kilogram cukru v současnosti stojí přes dvacet korun. K tomu, aby včelstvo přezimovalo, potřebuje mít zásobu alespoň patnácti kilogramů cukru. Přitom dotace od státu na zazimování jednoho včelstva je pouhých 153 korun,“ vypočítává Větrovec s tím, že za kilogram jakostního medu dostane včelař ve výkupu třicet korun. „Chovat včely je v současnosti ekonomicky nevýhodné. Mnozí omezují chovy a ani mladí se k nám příliš nehrnou,“ posteskl si Větrovec. „Obchody jsou plné nekvalitního medu z Argentiny nebo z Číny a přitom o kvalitní domácí med nemají obchodní řetězce zájem. Přitom je pro člověka nejlepší med, sesbíraný v místě jeho bydliště.“