Joker se zaměřuje na osoby se sníženou soběstačností, kterým pomáhá získat pracovní návyky a dovednosti. „Chceme, aby i osoby se zdravotním postižením měly šanci žít plnohodnotný život. Naši klienti mohou navštěvovat dílny, kavárnu nebo komunitní zahradu v Chebu, kde se věnují různým terapeutickým i zábavným činnostem," říká Katrin Mičudová z Jokeru, který své služby nabízí zdarma.

Protože jsou tyto dílny jediné svého druhu v celém okrese Cheb, klienty Jokeru nejsou jen obyvatelé Chebu, ale i okolních měst a obcí. Pro mnohé z nich je však cestování běžnou hromadnou dopravou náročné až nemožné. Staré auto, které klienty sváželo, letos vypovědělo službu, což znamená, že klienti ze vzdálenějších míst musí zůstávat doma.

"Služby terapeutických dílen využívá i můj syn Petr, který návštěvu dílen zbožňuje. Motoriku procvičuje ručními pracemi, ať je to malování obrázků, nebo lepení motivů, navlékání korálků a další činnosti," oceňuje provoz Jokeru Jana Dolanská z Kopanin u Aše, která sbírku zorganizovala pomocí platformy Znesnáze21 pod názvem Joker na cestách: Sbírka na nové auto pro klienty terapeutických dílen. „Nejlépe bychom potřebovali takové auto, kam se vejde šest až osm klientů a invalidní vozík,“ dodává. Nové auto umožní klientům nejen navštěvovat dílny, ale také jezdit na výlety a kulturní akce, které jsou důležitou součástí jejich sociální integrace.

Joker vznikl v Chebu v roce 2004, kdy parta rodičů dětí se zdravotním postižením založila chráněné dílny pro 5 lidí. Dnes organizace provozuje sedm chráněných dílen s téměř 50 zaměstnanci a nabízí sociálně terapeutické služby pro přibližně 45 klientů ročně.