Neobvykle hojný výskyt klíšťat na Chebsku vede k obavám z nemocí, které parazité přenášejí. Teplá zima způsobila, že se klíšťata vyskytují v nadměrném množství už i tam, kde se s nimi dřív člověk setkal jen vzácně.

„Každý týden vyndavám svému psu snad deset klíšťat,“ stěžuje si chovatelka Martina Drahovská z Chebu. „Chodíme na procházky do lesoparku za sídlištěm na Zlatém vrchu a často si nějaké klíště přinesu i já sama.“ Odborníci doporučují přisáté klíště co nejdříve odstranit. V žádném případě není vhodné na něj sahat rukou, ale opartným vyvikláním pinzetou jej z kůže uvolnit. Pak je nutné ránu vydesinfikovat.
Přestože se lidé snaží chovat podle rad lékařů, neubrání se myšlence, zda právě to ´jejich´ klíště nebylo infikované. V současnosti už je možné jednoduchým vyšetřením zjistit, zda máme důvod k obavám. Stačí živé nebo mrtvé klíště, které však nesmí být rozmáčklé, poslat do laboratoře v Českých Budějovicích. Tam do pěti dnů zjistí, zda bylo nebezpečné či nikoli.

Vyšetření však není hrazeno pojišťovnou. „Chtěla jsem nechat testovat klíště, které si přinesla na sobě moje tříletá dcera,“ řekla Ivana Kopalová z Chebu. „Pokud ale zaplatím za rozbor kolem dvanácti stovek, přišla bych při letošním počtu klíšťat brzy na buben.“ Informace o metodě je možné získat také na adrese www.kliste.cz.