Ekoškola – titul, který již podruhé získala Základní škola Hranice. Uděluje se na dva roky, pak je nutné opět projít náročnou soutěží. Zatím z toho ale mají žáci a kantoři jen ´dobrý pocit´, při žádostech o dotace na zateplení budovy a výměnu oken jim hlavička na tiskopisu nepomohla.

„Děti se mě často ptají, co z toho vlastně máme,“ poznamenala ředitelka školy Hana Levá. „Na rovinu jim říkám, že dobrý pocit, že vedeme děti k ekologii. A jsme rádi, že máme nadšenou paní učitelku. Jsme jediná Ekoškola v kraji, hodně jich je hlavně na Moravě,“ upřesnila ještě ředitelka. Ačkoliv titul Ekoškola tedy nemá zatím takovou váhu, doplnila ředitelka důležitou věc. „Děti neničí školu. Žáci tu sami tu pracují a váží si toho, co tady vybudovali.“

V čem vlastně spočívá práce všech žáků školy, vysvětlili zástupci ekotýmu Aneta Dušková ze sedmé třídy, Jan Starsiak z osmé třídy a Kamil Novák, také ze sedmičky.

„Například počítáme, kolik spotřebujeme vody za školní rok, za týden, o víkendu,“ uvedl Kamil. „Asi už dva roky tu máme barel pod okapem a dešťovou vodou pak zaléváme školní zahradu.“

Na začátku školního roku si děti udělají analýzu. Ekoškola má čtyři témata: energie, voda, odpady a prostředí školy. Mezi sebou vždy spolupracují jedna třída z prvního stupně a jedna z druhého, svému tématu se věnují celý školní rok.

Jednou do měsíce se schází ekotým a plánuje práci na měsíc dopředu. „Teď budeme dělat pro první stupeň okruh kolem školy, kde budou žáci poznávat stromy, tedy dendrologickou stezku,“ přidal se Jan Starsiak.

Děti také třídí odpadky. „V každé třídě máme nádoby na tříděný plasty a papír, sbíráme víčka a vysloužilé baterie,“ vyjmenoval Honza. Nově na škole sbírají i tonery. Žáci dělali i kompost, sledovali, kolik vyprodukují odpadu. Letošní úkol zní, kolik plastu a papíru žáci vyseparují. Zasloužili se o lepší prostředí ve škole i okolo školy. Na jaře si na zahradě udělali malý hřbitov odpadků (papír, plasty a další), které začátkem října vykopou a zjistí, za jak dlouho se co rozloží. Deváťáci si chtějí udělat bylinkovou zahrádku.

Práce je mnoho a školáci ji dělají rádi. Dokonce chodí do školy už v sedm hodin. Pořídili si totiž zookoutek a je nutné se o zvířátka postarat.