Titul Gentleman silnic poprvé na Chebsku získal Martin Brož. Pomohl sanitce, která na Ašsku uvízla v bahně. Vánoce trávil pracovně na lyžích na sjezdovce. Deníku odpověděl na pár otázek.

Jak jste se dozvěděl, že poblíž vás v bahně uvízla sanitka?

Kontroloval jsem lyžařský areál na Mikulášském vrchu, když mě předjeli hasiči. Šlápl jsem na plyn a jel za nimi. Myslel jsem si, že s největší pravděpodobností někde hoří. Pod rozhlednou jsem pak ale uviděl sanitku, která uvízla v bahně na rozježděné cestě a nemohla se pohnout z místa. Hasiči se svou těžkou technikou za ní bohužel nemohli, protože by při vyprošťování určitě uvízli také.

Věděl jste, že v sanitce byl zraněný chlapec, který musel k doktorovi?

To jsem vůbec nevěděl. Aniž bych dlouho přemýšlel, odpojil jsem po svém příjezdu návěs, který jsem měl za autem a s pomocí hasičů jsme sanitku zapřáhli za můj terénní vůz. I přesto, že sám jsem měl problémy na takovém povrchu, tak se mi záchranku podařilo vytáhnout. O tom, že je uvnitř zraněný chlapec, jsem se dozvěděl až potom. Celá akce trvala zhruba dvacet minut.

Říkáte, že jste sám se svým teréním vozem měl na tamním povrchu problém. Jak to tam přesně vypadalo?

Cesta byla rozježděná od náklaďáků a jiné těžké techniky, a to z důvodu revitalizace vrchu Háj. Na cestě byly vyježděné koleje, takže sanitka uvízla na podvozku a kola se v podstatě volně točila. Kdybych tudy nejezdil tak často, tak by se mi sanitku vyprostit nepodařilo. Místní terén totiž znám téměř jako vlastní boty. Vůz záchranné služby jsem musel vytáhnout na sjízdnější úsek silnice a pak na přilehlé pole, kde již byla schopná jet sama.

Jaký máte přesně automobil? Pořídil jste si ho kvůli práci nebo z vlastní iniciativy?

Mám stříbrný Nissan Navara. Kupoval jsem ho převážně kvůli práci na sjezdovce, protože při ní potřebuji auto s dobrou prostupností terénem, které jen tak někde nezapadne a v zimě se vyškrábe skoro všude.

Myslíte si, že to, co jste udělal, by udělal i jiný člověk, který by zahlédl uvízlou sanitku?

Já jsem přesvědčen, že by to určitě udělal každý. Ale v místech, kde záchranka uvízla by se to povedlo jen hrstce řidičů. Sám už mám s vytahováním aut z téměř neprostupného terénu praxi.

Prozradíte, jak jste prožíval Vánoce?

Přes den jsem byl na sjezdovce na lyžích, ale bohužel ne pro zábavu. Mám ji na starosti, tak jsem v podstatě celý den pracoval.