VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Titul Vesnice roku 2012 tentokrát putuje do Křižovatky

Chebsko - „Bez místních obyvatel by Křižovatka tak neprospívala," řekl starosta Jan Strachota

2.8.2012
SDÍLEJ:

V soutěži ´Vesnice roku 2012´ vyhrála v Karlovarském kraji Křižovatka.Foto: Deník: Helena Langmaierová

Radost a dojetí provázely vyhlášení krajského kola soutěže ´Vesnice roku 2012'. Devatenáct obcí z Karlovarského kraje chtělo být těmi nejlepšími. Ale letos si titul odnáší Křižovatka z Chebska.

„Jsem strašně rád, že ty roky píle hlavně ze strany místních obyvatel někdo ocenil," řekl se slzami v očích starosta obce Jan Strachota. „Získat tolik ocenění, a ještě ke všemu vyhrát titul ´Vesnice roku 2012´ si naše obec přála již od roku 2005, kdy jsme se do soutěže poprvé přihlásili. Chtěl bych tímto poděkovat Karlovarskému kraji, kterému z osmdesáti procent vděčíme za poskytnuté finanční prostředky, bez kterých bychom naši obec nemohli tak dokonale zvelebit," vysvětlil. „Další uznání si zaslouží určitě i škola v Novém Kostele, se kterou úzce spolupracujeme. Ještě jednou bych chtěl osobně ocenit všechny občany Křižovatky, bez kterých by obec neprospívala. Teď už nás čeká celostátní kolo a já doufám, že se na Křižovatku nezapomene," dodal Jan Strachota.

V průběhu června navštívila přihlášené obce hodnotící komise, která posoudila například inovativní přístup obcí, podívala se také na vedení obecní knihovny, na péči o historickou i současnou zástavbu obce nebo třeba vedení kroniky.

Speciální ocenění zlatá cihla za rozvíjení lidových tradic putovalo do Tří Seker. Také jejich starostku Dagmar Strnadovou cena ohromně potěšila.

„Je to krásné," řekla. „Naše obec se rozvíjí a já doufám, že to bude i pokračovat a jednoho dne se vypracujeme až na vrchol. I když jsme zlatou stuhu nedostali, ocenili nás alespoň zlatou cihlou. Diplom za rozvíjení lidových tradic jsem přiznám se vůbec nečekala. I když u nás v obci tradice opravdu dodržujeme více než v jiných vesnicích. Snažíme se zvyky a umění našich předků předávat z generace na generaci," dodala.

Další z oceněných obcí byla například Skalná, která se vzorně stará o obnovu kostela svatého Šebestiána. Hranice získaly diplom za okrasné květiny a ocenění za vedení městské knihovny, Krásná u Aše zase dostala bílou stuhu a diplom za činnost mládeže. Pomezí nad Ohří bylo oceněné za rozvoj míst pro bydlení, za péči o zeleň a pěkně vedenou kroniku si odnesl pochvalu také Dolní Žandov.

„Cílem soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova," uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil. „To se myslím povedlo a dařit se bude i nadále," dodal.

Jako kulturní vložka vystoupily ratolesti z hudebních souborů Sýkorky a Skřivánci spolu s Nikolou Šmatovou, která sama také předvedla své klavírní umění a později doprovázela na klavír zpívající děti.

Autor: Helena Langmaierová

2.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Ilustrační foto

Svátek oslaví koncertem

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení