Jak se vyvíjelo cestování Čechů od doby socialismu do současnosti?

Do roku 1989 bylo v tehdejším Československu povoleno pouze pět státních cestovních kanceláří: Čedok, Sportturist, CKM, Rekrea a Autoturist. Cestovní kanceláře v té době prodávaly v drtivé většině pouze zájezdy do zemí socialistického bloku, jelikož cestování na Západ bylo velmi omezeno. Čeští turisté tak cestovali na dovolenou k moři do NDR (Německá demokratická republika), do Sovětského svazu (Soči na Krymu u Černého moře), do Bulharska, Rumunska (obojí k Černému moři) a do Maďarska (Balaton). Zdaleka nejčastěji však Češi trávili dovolenou v tuzemsku, čehož důsledkem bylo velké množství chat a chalup, které si Češi pořizovali, a tento zvyk přežívá dodnes.

Cestování Čechů tak zažilo od roku 1989 skutečnou revoluci. Zatímco do roku 1989 byla dovolená v NDR či Bulharsku naším maximem, vloni strávili Češi v zahraničí 4,5 milionů dovolených v zemích celého světa. Obrovským paradoxem, který si již dnes neuvědomujeme, je to, že do pro nás v současnosti nejpopulárnějšího Chorvatska nebylo možné do roku 1989 volně cestovat, jelikož bylo součástí tehdejší Jugoslávie. Hned zkraje 90.let minulého století došlo ke zrušení vízové povinnosti do sousedních západoevropských zemí, což odstartovalo obrovskou vlnu krátkodobých návštěv především rakouské Vídně či Německa. Čechoslováci se dlouho nemohli nabažit výletů na Západ, každý se tam chtěl alespoň na chvilku podívat. Například v Paříži spaly zájezdy Čechů v parcích ve stanech, jelikož naše tehdejší příjmy nedovolovaly, abychom si mohli zaplatit hotel či penzion. Díky zvýšené poptávce po cestování začaly cestovní kanceláře pravidelně od roku 1997 připravovat zájezdy charterovými leteckými spoji, čímž se letecké zájezdy díky možnosti nasmlouvat množstevní slevy ve srovnání s minulostí neuvěřitelně zlevnily.

Od roku 2000 každý rok vylétávají s českými turisty přímé chartery do teplých dalekých zemí, letošní zimu se bude létat přímo z České republiky již do dvanácti exotických destinací. Zájem o tyto dovolené stále stoupá.