Rok co rok vyráží napříč celou obcí parta kluků s řehtačkami. Některé z nástrojů jsou opravdovými unikáty. Jsou patrně jedinou obcí v regionu, kterou znějí tradiční řehtačky nepřetržitě několik desítek let. Nezastavil je ani totalitní režim a ani tolik skloňovaný koronavirus.

Letos vyrazila parta čtyř kluků ve složení Vojta Pisár, Dominik Sarkány, Martin Hejlek a novicem byl Ota Lukáš Krhounek. „Účast je slabší. Zvažovali jsme, zda jít a za jakých podmínek. Mluvili jsme o tom mezi sebou i s rodiči. Nakonec jsme vyrazili, tradice je tradice,“ říká jeden z koledníků Vojta Pisár.

Kluci se rozdělili na dvě dvojice a prošli Šabinou. Vynechali pouze tradiční obíhání tamní kapličky. Jako vzpomínku budou mít za pár let v archivu první a možná i poslední koledování s rouškami na ústech.

Koledníci začali na Zelený čtvrtek, kdy zvony odletí do Říma a řehtačky nahrazují zapovězený zvuk zvonů a zvonků. Končí v sobotu ráno. Některé z nástrojů jsou opravdovými unikáty, které používali při tradičním koledování jejich dědové či pradědové.

Devětatřicetiletý bývalý český běžec na lyžích Milan Šperl, který je odchovancem LK Slovan Karlovy Vary a ve své sbírce má několik titulů mistra republiky, také bronz z týmového sprintu z mistrovství světa v japonském Sapporu v roce 2007
Šperl: Na Sapporo vzpomínám paradoxně nejméně