Za pokus o vraždu vietnamské prodavačky v Hranicích u Aše si dvacetiletý Milan Pulko odpyká 13 let a osm měsíců ve vězení. Trest definitivně potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl Pulkovo dovolání. Podle pravomocného rozsudku pachatel při pokusu o krádež dvakrát bodl prodavačku nožem. O vyřízení útočníkova dovolání včera informoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

„Nejvyšší soud při projednání dovolání zjistil, že bylo podáno z jiného důvodu, než uvádí trestní řád, a proto jej odmítl. Proti rozhodnutí o dovolání není s výjimkou obnovy řízení opravný prostředek přípustný,“ uvedl Knötig. Pulko je nyní ve vězení.

Čin se stal v prosinci 2009 v podvečer v prodejně tabáku a nápojů. Podle pravomocného rozsudku chtěl Pulko ukrást karton cigaret. Na prodavačku, která se mu snažila v krádeži zabránit, zaútočil nožem. Nejprve ji zranil na hlavě. Poté ji značnou silou bodl do zad. Nůž pronikl do plic a ženě zachránila život rychlá operace. Podle rozsudku musel Pulko vědět, že taková rána nožem může prodavačku zabít.

Pulko v dovolání upozorňoval na to, že soudy údajně nevysvětlily dostatečně motiv. Nepodařilo se prý ani věrohodně popsat, co se vlastně v obchodě stalo. Muž v původní výpovědi tvrdil, že chtěl z obchodu odejít, ale prodavačka mu v tom bránila. Proto prý vytáhl z batohu nůž a chtěl ženě pohrozit. Při potyčce údajně oba upadli a při pádu poškozenou bodnul. Potom se prý ještě zvedla a hodila po něm plechovku, když utíkal.

Později ale útočník výpověď změnil. Nadále zpochybňoval zištný motiv činu. „Podle jeho slov směřovalo další důkazní řízení k jeho usvědčení jako pachatele útoku na poškozenou, avšak motiv jeho jednání nebyl věrohodným způsobem objasněn, respektive prokázán,“ popsal argumenty odsouzeného Knötig.