Bezpečnostní akce, při které se hasiči zaměřili na dodržování požárních předpisů na tržnici Dragoun (o níž Chebský deník už informoval), už má své výsledky. Nejvíce pokut vybrali muži zákona za nevyhovující přístřešky z plachet.

„Jednalo se o další z řady kontrol zaměřených na dodržování požárních předpisů. Podobné akce se už uskutečnily například ve Svatém Kříži, v Potůčkách nebo Hraničné u Aše," uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. „Každý stánek má jasně určeno, kde může být zboží, v jakých místech se má nacházet únikový východ nebo kde má být umístěn hasicí přístroj. Akce se konala ve spolupráci s policií a na místě bylo asi 80 příslušníků integrovaného záchranného systému. Máme za úkol zkontrolovat všechny stánky. Na místě je navíc pracovník, který v případě zjištění přestupků rovnou vybírá pokuty. Určitě se nejedná o poslední akci tohoto typu. Tržnice nejsou v dobrém stavu, požár tam může vypuknout velice snadno. Zvláště u tržnic, kde jsou stánky namačkané na sebe a jsou plné hořlavých materiálů, je šíření ohně velice rychlé. Jsou nebezpečné například při úniku osob," dodal.

Velkým problémem skoro všech stánkařů byly například přístřešky z plachet, které by v případě požáru doslova tekly a byl by problém s bezpečným únikem osob.

„Policie při akci kontrolovala pobyt cizinců, zda mají všechny nutné doklady a zda nejsou v pátrání," uvedla mluvčí chebské policie Martina Hrušková. „Ku pomoci nám byl takzvaný Schengenbus, což je vozidlo se speciálními přístroji, díky němuž můžeme na místě zjistit, jestli jsou doklady osob platné a zda nejsou padělané," dodala.

Ve 35 případech zaznamenali hasiči přestupky. Celkově na pokutách vybrali 217,5 tisíce korun. „Dostala jsem pokutu osm tisíc korun," řekla stánkařka, která se představila jako Mai Nam Li. „Bylo to za přístřešek z plachty a další věci, které nevyhovovaly předpisům," dodala.

„Slyšela jsem, že měli stánkaři velký problém s plachtami nad stánkem," řekla Jana Malá z Chebu. „Každý den chodím okolo tržnice a ty plachty tam stále jsou, asi se nepoučili," dodala.