S vlastnoručně vyrobenými kostýmy se před budovou tuřanského obecního úřadu shromáždilo několik desítek lidí. Konal se zde v pořadí druhý Masopustní průvod. Tentokrát vedla trasa z Tuřan do Návrší, kde měl být schovaný Masopust.

Vlastní masky jsou v obci tradicí. „Převlek vodnice jsem si vytvořila sama,“ řekla žena s přezdívkou Hastrmanka Vodníková. „Na sobě už ho mám druhý rok. Pokaždé je jeho příprava pro mě zábavou,“ podělila se o zážitky. „Každý rok si na kostým přidám něco nového a jdu do průvodu.“ Tuřany pořádají maškarní akce pro děti již několik let. „Masopust pro děti pořádáme již deset let,“ řekla starostka Tuřan Miloslava Hošková.

„Většinou jsme tuto akci pořádali v místní hospůdce. Pokaždé jsme však měli problém s místem. Protože když jsme tam byli my s dětmi a přišli ještě další příchozí, většinou jsme se tam už nevešli,“ vyprávěla starostka. Minulý rok se tedy místní rozhodli, že uspořádají Masopustní průvod obcí a s místem tak nebudou mít velké potíže. „Tím dostali lidé možnost představit své masky také venku. Především děti postrádají na venkově možnost předvést se. A hlavně pro ně celé tohle vzniklo,“ upřesnila starostka. Masopust v Tuřanech se již léta pořádá až v březnu a stává se tak zakončením masopustů na Chebsku. Původní myšlenka se však váže k něčemu jinému. „My se snažíme tento průvod v maskách pořádat podle jarních prázdnin. Aby měli čas jak rodiče, tak i děti,“ prozradila starostka.

Podle starostky se lidé v obci snaží držet pravidla, že masopust má přinést jaro. „Nedaří se nám však zatím vejít ke čtyřiceti dnům před Velikonocemi podle křesťanství.“ Letos vedla záhadná stopa k nalezení Masopusta do nedaleké vesnice Návrší. Jakmile ho děti na daném místě našly, odnesly ho zpět do Tuřan, kde ho lidé podle pověry z ničili. K celému průvodu hrála živá kapela a zástup lidí doplnil povoz s koňmi.

Lidem se celý masopust velmi líbil. „Průvod se mi velmi zamlouval,“ řekla Helena Kudláčková. „Jsem tady letos poprvé a je to hezké. Škoda, že nevyšlo počasí.“ Podobného názoru byli i další lidé. „Akce je velice hezká. Nevadí mi ani špatné počasí,“ uvedla Klára Stehlíková.