Zástupci tohoto přeshraničního projektu představili zájemcům významné památky na území Chebska i Německa. Projekt je zaměřený na podporu cestovního ruchu v česko-saském příhraničí, klade si za cíl provázat a společně propagovat památky a významná místa historického Fojtska (německy Vogtland, pozn. red.), k němuž kdysi náležel i téměř celý Ašský výběžek a část Chebska. Lidé se v rámci této akce vydali například na zříceninu hradu v Podhradí, na ašské Goethovo náměstí, zříceninu kostela v Burgsteinu v Německu anebo se také zastavili na hradě Seeberg u Františkových Lázní.

„Tento projekt propojuje výjimečná místa na české a německé straně, která v minulosti spadala pod Vogtland. Někdejší páni, Fojtové z Weidy, Gery, Greizu a Plavna, dali oblasti tento název,“ sdělil historik z Muzea Františkovy Lázně Jiří Málek.

Kulturní cesta Fojtů chce historické Fojtsko navzdory hranicím propojit zcela novým způsobem od Weidy až po historické Chebsko a Čechy prostřednictvím turistické nabídky a historických skutečností ve známých i méně známých souvislostech.

„Viděla jsem, že se podařilo vyrobit jedinečnou aplikaci v tabletu, ve které jsem mohla spatřit ašské Goethovo náměstí, jak vypadalo před desítkami let. To je něco úžasného,“ uvedla Ludmila Holoubková z Karlových Varů, která se v Aši narodila.