Její majitelé doufají, že se budou moct přihlásit také příští rok, a to už s projektem dostavby prvního křídla tvrze. Právě zde by chtěli majitelé do budoucna otevřít muzeum této v mnoha ohledech jedinečné lokality.

„Máme z toho samozřejmě velikou radost,“ reagoval na vítězství v kategorii Zachráněná památka majitel tvrze Pomezná Petr Jaška z Chebu. Za dobu trvání ankety navíc nezískala žádná památka tolik hlasů, přesně jich bylo 1 158.

„Letos jsme navíc získali nejvíce hlasů napříč všemi třemi kategoriemi. Po celé tři týdny to bylo velmi vyrovnané mezi námi a Loktem, který nakonec také překonal tisíc hlasů. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří pro nás hlasovali a i další hlasy sháněli. Pokud půjde vše dobře, chtěli bychom do některých z dalších ročníků soutěže v ideálním případě hned do dalšího přihlásit projekt dostavby zatím jednoho křídla, kde by mělo vzniknout to muzeum. Jak by měl ten projekt vypadat, momentálně řešíme,“ potvrdil.

Práce na záchraně tvrze stále pokračují. „Letos bychom chtěli doodkrýt budovu chléva. Dále doufáme, že se nám podaří odkrýt studnu, která snad nebude znehodnocená, jak se na mnohých podobných místech stalo. Doufáme, že se nám letos podaří dořešit i připojení k elektrické síti,“ řekl k vyhlídkám do konce roku Petr Jaška.

Věž tvrze je poslední stavbou, která připomíná zaniklou obec Pomezná. Nechybělo však mnoho a nezbylo po ní vůbec nic. Jak po tvrzi, tak po obci. Petru Jaškovi z Chebu se ale podařilo zchátralou památku zachránit a má s ní velké plány také do budoucna. Rád by zde vybudoval muzeum lokality, která je v mnoha ohledech jedinečná.

Chebsko totiž bývalo jednou z nejhustěji osídlených částí Československa, což se však po dvou poválečných odsunech změnilo. Hraniční pásmo bylo zcela uzavřené a to z něj v současné době dělá unikátní místo z pohledu kulturní paměti krajiny.