Živo v nich přitom bude až do neděle. Mottem letošního ročníku je Čteme s mámou, čteme s tátou, čteme s knihovnou.

Zažijte knihovnu jinak – na to láká k návštěvě Městská knihovna v Chodově. Kromě amnestie ve všech odděleních a registrace zdarma se mohou zájemci až do pátku zúčastnit miniškolení na PC. Všechny akce jsou přitom se vstupem zdarma.

Na návštěvníky knihovny v Kraslicích čeká labužnické čtení, knihovnická dílna, výstava výtvarných prací dětských čtenářů, výtvarná soutěž Pohádkový podzim a například fotografická soutěž Kraslice ve fotografii. Během Týdne knihoven si je také možné prohlédnout nové regionální publikace o Kraslicích.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Nataša Šmatová

Do tradiční akce se zapojují také knihovny na Chebsku. Ta chebská připravila řadu zajímavých akcí. V rámci jedné z nich přijede i oscarový režisér a scenárista Jan Svěrák. „Hovořit bude o svých posledních počinech i projektu nové chebské knihovny, s kterým se díky přátelství s architektem Borisem Redčenkovem z ateliéru A69 seznámil a návrhy je nadšen. Chystanou stavbu rád přijede podpořit,“ uvedla ředitelka knihovny Martina Kuželová. Akce se uskuteční v pátek 6. října od 18.15 hodin v přednáškové místnosti knihovny. Po skončení zájemci zhlédnou nový Svěrákův film Po strništi bos – v upravené, černobílé verzi.

Pozadu nezůstává ani karlovarská krajská knihovna, která si připravila na Týden knihoven pro své čtenáře a návštěvníky stejně jako každý rok spoustu novinek, ale i malých dárečků v podobě zajímavých akcí a s nimi také tradiční čtenářské amnestie a první registrace zdarma. „Pro ty, kteří navštíví knihovnu v tomto týdnu poprvé, je připraven dárek v podobě roční registrace zdarma. Stávající čtenáři zase mohou využít možnosti vrátit zapomenuté knihovní dokumenty beze strachu ze sankcí a placení zpozdného,“ uvedla mluvčí knihovny Michaela Němcová.

Absolutní novinka

Absolutní novinkou a nevídanou věcí je knihovnická úniková hra. Parta knihovnic z Krajské knihovny v Karlových Varech připravila pro návštěvníky od 16 let originální knihovnickou únikovku. Strážce příběhů je provede čtyřmi ději známých knih, které je dovedou k rozluštění kódu a díky tomu k získání klíče k otevření místnosti. Volná místa si mohou rezervovat na webu www.utecknize.cz.

Součástí Týdne knihoven v krajské knihovně je vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Lesy kolem nás aneb Atlas lesních pohádkových bytostí, pořádané ve spolupráci s Lesy České republiky. Oblíbené výtvarné soutěže se zúčastnilo 17 knihoven, které obdržely od svých malých čtenářů celkem 775 prací, z nichž 234 poslaly do krajského kola. Z těch odborná porota vybrala 26 nejlepších.

Další akcí je vyhlášení jedenáctého ročníku Literární soutěže pro amatérské autory z celé České republiky. „Je nám velkým potěšením, že se patronkou letošní soutěže stala mladá, nadějná česká spisovatelka, držitelka ocenění Magnesia Litera Anna Bolavá,“ dodal ředitel knihovny Vratislav Emler.