Karlovaračka Romana Budiačová má problém sehnat zaměstnání, protože je zdravotně handicapovaná. Stejné potíže se sháněním práce mají také nevidomí a slabozrací lidé na Chebsku.
Jim totiž není možné nabídnout ruční práce, kterými se zabývají chráněné dílny v Chebu. Potvrdil to i předseda chráněných dílen Joker v Chebu Karel Mašek. „Je to specifický problém a nevidomí a slabozrací mají opravdu horší uplatnění,“ řekl.


Proto otevřelo v Chebu svou pobočku Tyflocentrum.
Ještě před zahájením provozu letos v únoru oslovili středisko dva klienti. „U nich šlo především o sociální poradenství,“ uvedla vedoucí pobočky Lenka Vališová. „Další nám telefonovali, ti se ale spíše zajímali o všeobecné informace,“ řekla.
Středisko si klade za cíl naučit zájemce psát životopisy, zdokonalit je v práci na počítači, poradit jim, jak se mají obléci k pohovoru a jak vystupovat, poskytnout jim poradenství nebo průvodcovské a předčitatelské služby a mnoho dalšího.


„V tuto chvíli jsme začali spolupracovat s chebským úřadem práce, rozjeli jsme vzdělávací kurzy a čekáme na odezvu od lidí,“ pokračovala Vališová.
„Od příštího měsíce začneme obcházet potenciální zaměstnavatele s letáčky a hledat, kde by se mohli naši klienti uplatnit. Mám vytipovány například lázně, velké firmy, které by mohly mít vlastní telefonní ústřednu, či chráněné dílny.“ Ale nejen na klienty je zaměřena práce Tyflocentra. Už 17. května pořádá v Krajské knihovně v Karlových Varech seminář na téma zaměstnávání zrakově postižených, který bude volně přístupný i pro zaměstnavatele. Uvedl to nevidomý pracovník chebského Tyflocentra Emil Miklóš.


„Firmy mají obavy ze zaměstnávání zrakově postižených, proto jim chceme vysvětlit, jak upravit pracoviště a jak přistupovat k takovému člověku a zároveň, jaké motivace mohou vést firmy k tomu, aby zaměstnali nevidomého či slabozrakého člověka.“
Úřední dny pro zájemce o služby chebského Tyflocentra jsou vždy v pondělí a čtvrtek od 7 do 17 hodin, v úterý a středu je možné pracovníky zastihnout mezi 7 až 15.30 hodinami, v pátek od 7 do 12 hodin. „Klientům jsme k dispozici na telefonu 354 431 621, klapka 48,“ uvedla Lenka Vališová.