Než hledat nového majitele pro malou fenku, rozhodl se kdosi, že ji raději uváže v lese na Svatém Kříži drátem ke stromu. Naštěstí ji našel Robert Rangl z Chebu a odvezl ji do psího útulku v Horní Hraničné.

„Když jsem tam fenečku viděl, první, co mne napadlo bylo, že by si zasloužil tam takto uvázat její majitel,“ řekl nálezce. „Byla přivázaná poblíž cesty, takže jsem ji viděl hned. Ač mám psy rád, z časových důvodů si nemohu dovolit se o nějakého starat, proto jsem ji odvezl do útulku.“
Za svůj čin si zaslouží velké poděkování.

„Na fenku už by se měli přijet podívat možní noví majitelé,“ oznámila vedoucí psího útulku Marie Lokingová. „Je ale neuvěřitelné, jak se lidé dokážou ke zvířeti zachovat,“ stále se diví, ačkoliv se práci v útulku věnuje již řadu let.

Fenečka je v útulku pod jménem Aneta a je jí asi deset měsíců. Je trošku plašší a potřebuje si zvyknout na lidi.

Mnohem větší kus štěstí bude potřebovat zhruba pětiletý pes Smaragd. Je menšího vzrůstu, černý hladkosrstý kříženec. Jeho našla přímo Marie Lokingová. Byl totiž uvázaný u mříží útulku. Z jeho zdravotního stavu by se chtělo plakat lecjakému kynologovi.

Zvíře je značně podvyživené, takzvaně kost a kůže. Cokoliv pozře, hned vyzvrací. Je vidět, že nikde moc neběhal, protože se mu přirozeně neobrušovaly drápy a má je tedy přerostlé. Jeho chrup také není v ideálním stavu.

„Je velmi těžké u takového psa odhadnout věk,“ konstatovala Lokingová.

Už teď je pejsek vděčný za jakoukoliv lidskou návštěvu a pohlazení. Člověk, který si jej vezme, by měl počítat s tím, že bude potřebovat čas, aby se zotavil z ´péče´ předchozího majitele.

Menší štěstí měl Toby, zřejmě maltézský psík. Jeho srst byla zplstnatělá, špinavá a plná blech. Kvůli zplstnatělé srsti a zánětu očí neviděl a nemohl normálně přijímat potravu. Kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu zemřel, aniž by poznal lepší domov.