Budou je následovat učitelé? Toho se bojí v Chebu. V následujících letech odejde část pedagogického sboru do důchodu a hrozí, že by neměl kdo učit. Novým učitelům chce proto město nabídnout byty. „Na sedmi městem zřizovaných základních školách učí 18 důchodců, kteří přesluhují, dalších 17 učitelů dosáhne důchodového věku během příštích pěti let. To je celkem 35 pedagogů, což je celý učitelský sbor středně velké základní školy,“ řekl starosta Zdeněk Hrkal.

„Musíme to řešit, jinak by na našich školách mohlo dojít k personální krizi. Mzdy hradí pedagogům stát, s tím toho moc nenaděláme, ale chceme jim podobně jako lékařům a zdravotnickému personálu přednostně nabídnou městské byty,“ uvedl. Podle něj je to lepší varianta než náborové příspěvky, a to především kvůli současné situaci na realitním trhu, kdy jdou nahoru ceny bytů i nájmy.

„Určitě je lepší mít kde bydlet, navíc za výrazně nižší nájemné oproti soukromým bytům, než jednorázově dostat několik desítek tisíc korun a žít na ubytovně,“ podotkla místostarostka Eva Horná. Podle vedení města je bytů pro učitele zablokováno dost. „Když bude mít nový učitel o byt zájem, do měsíce ho může mít,“ potvrdil starosta.

A co na to říkají ti, kterých se to týká? „Je to nefér vůči učitelům, kteří už pár let na školách učí. I my platíme relativně drahé bydlení a nájem v městských bytech by mohl zlepšit naši finanční situaci,“ řekl jeden z pedagogů, který v Chebu učí. „Na radnici jsou zástupci stran, které jsou nyní ve vládě. Kdyby u svých poslanců lobbovali za vyšší platy, bylo by to podle mě prospěšnější,“ dodal.

Pedagogickou fakultu má vystudovanou také Stanislava Macková z Chebu, která ale do školy nenastoupila. „Našla jsem si na vysoké škole jinou práci. Umím si představit, že by mě podobná nabídka zlákala vrátit se ke svému povolání, ale musela by s tím jít ruku v ruce i další opatření. Učitelé by měli být lépe placení, protože jinak má řada lidí pajdu jen jako záchranu, když jim nevyjdou jiné vysoké školy. Já na ni šla cíleně, ale dostala jsem tak atraktivní nabídku, že jí školství nemohlo konkurovat.“