„Máme se od sebe určitě co učit," to jednoznačně vyplynulo z prvních vět Mezinárodní pedagogické konference, která začala včera v Mariánských Lázních.

Účastníci mimořádné akce se zaměřili hlavně na problémy spojené s odborným vzděláváním v evropských zemích, ale rovněž v Ruské federaci.

Ruští a čeští pedagogové našli jak témata, která obě země spojují, tak situace, kdy se způsob vzdělávání od sebe značně liší. „Určitě se i my, stejně jako české školství, potýkáme s nedostatkem učitelů s vysokoškolským vzděláním," uvedl Victor Marchuk, zástupce ředitele Ruského domu v Mariánských Lázních. Právě Ruský dům byl jedním z pořadatelů této akce. Vysokoškolský diplom ale podle učitelů není tím nejdůležitějším. „Tady máme co dohánět. Mnohdy absolvent zamává vysokoškolským diplomem a myslí si, že umí všechno. Praxe je ale jiná. Je proto třeba, aby se pedagogové vzdělávali celý život," řekl.

Konference, která potrvá až do čtvrtka 27. března, má jeden velký cíl. „Rádi bychom chtěli přijít na to, jak se v odborném vzdělávání připravit na strašně rychlý běh technologických postupů," přiblížil Marchuk. „Ne každý je ochotný a schopný se přizpůsobit měnícím se technologiím. U studentů i absolventů chybí ochota učit se průběžně."

Řeč přišla také na dětskou psychologii. „Ta je v České republice na velmi vysoké úrovni," pochválil Marchuk. „A dvacet ruských zástupců psychologů se na toto téma velmi těšilo. U nás v Rusku má každá škola svého psychologa, který je vždy dětem připravený pomoci, aby nedocházelo k tragickým situacím, o nichž se dozvídáme v médiích."

Konference, která v současné době probíhá v Mariánských Lázních, není první akcí. „Už vloni jsme podobné setkání pořádali a viděli jsme, že máme podobný vývoj, ale přesto se lišíme. Každá z těchto stran má nějakou věc, kterou by mohla naučit toho druhého," řekl s tím, že právě proto se už několikrát pedagogové zúčastnili výměnného programu. „Nejen Češi z Ruska, ale také my jsme si z Čech odnášeli spoustu poučení."