„Synovi lékař ukončil pracovní neschopnost a nevíme proč,” začal své vyprávění otec dvaatřicetiletého Richarda Bihariho, pacienta trpícího epilepsií.

Podle jeho slov se Richard Bihari léčí na epilepsii od dětství. Před několika měsíci se podrobil operaci mozku. „Hned druhý den po propuštění jsme se synem navštívili jeho ošetřujícího lékaře Petra Nejtka s propouštějícími papíry. Dostali jsme se ale jen k sestře, které jsme předali dokumentaci. Ptali jsme se, kdy máme přijít na kontrolu, bylo nám řečeno, že pokud nebude mít syn komplikace, chodit nemusíme,” uvedl s tím, že po týdnu si Richard Bihari byl pro léky a znovu se dotazoval na kontrolu u lékaře. „Opět mu sestra sdělila, že pokud nemá problémy, chodit nemusí. Bylo to pro nás směrodatné a více jsme to neřešili. Několik dnů na to ho lékař vypsal z pracovní neschopnosti,” řekl Bihari.

„Na naše námitky, že nechápeme proč, nám bylo řečeno, že syn nechodil na pravidelné kontroly. Nejsem žádný stěžovatel, ale tohle mě opravdu nadzvedlo. Na originálu neschopenky nejsou žádné kontroly napsané. Syn vždycky na předepsané kontroly chodil. Když mu o nich ale nikdo neřekl, nemohl na ně přijít,” dodal Bihari.

Neurolog Petr Nejtek se ale takovému nařčení brání. „Pan Bihari byl po propuštění v naší ambulanci s matkou, přinesl propouštěcí zprávy z nemocnice z Prahy. Dopsali jsme mu do neschopenky vycházky a adresu, na které se zdržuje,” uvedl lékař. Podle jeho slov byl Richard Bihari poučen, že musí dvakrát do měsíce přijít na kontrolu. „Tedy v polovině měsíce a na konci měsíce pro lístek na peníze. Na konci měsíce si přišel pro lístek na peníze otec nemocného se slovy, že sem kvůli tomu syna nepoveze. Protože s sebou neměl tiskopis pracovní neschopenky, napsali jsme mu termín objednání na objednací kartičku,” řekl Nejtek.

Předepsaný den se pacient podle lékařových slov na kontrolu bez omluvy nedostavil. „Tuto skutečnost jsme oznámili na okresní správu sociálního zabezpečení s dotazem, jak postupovat dál. Bylo nám sděleno, že máme pracovní neschopnost ukončit,” sdělil lékař s tím, že se jak lékař, tak pracovnice správy snažili nemocného telefonicky kontaktovat.

„Vyčkali jsme, zda se neozve ještě následující den. Když nepřišel ani nezatelefonoval, tak jsme pracovní neschopnost ukončili. Jen pro doplnění ještě dodávám, že se podobně zachoval už v minulosti, kdy se po vyšetření v Plzni nedostavil ke kontrole na naši ambulanci bez omluvy, tehdy mu po konsultaci s okresní správou sociálního zabezpečení byla neschopnost také ukončena,” dodal Nejtek.