„Přípravy na náš masopustní průvod trvají zhruba rok. Už týden poté, co jeden masopust ukončíme, zjišťuji termín masopustu v dalším roce a spojuji se se Západočeským divadlem, abychom se domluvili na termínu a aby herci, kteří nám každoročně s průvodem pomáhají, měli čas," sdělila etnografka Muzea Cheb Iva Votroubková.

Tak jako každý rok se na velkolepém masopustním průvodu, který mohli spatřit lidé v celém historickém centru, podíleli lidé z několika institucí. Hlavním organizátorem bylo Muzeum Cheb ve spolupráci s městem Cheb, Západočeským divadlem, Městským dechovým orchestrem a Základní školou Jindřicha Jindřicha.

„Sraz všech účastníků letošního masopustního průvodu byl, jako každoročně, u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazil průvod na svoji cestu městem," podotkla Iva Votroubková.

Při své cestě neporušily masky ani letos staré nepsané zákony masopustního veselí a před radnicí si vyžádaly od představitelů města pro svoji další cestu souhlas k průchodu přes náměstí. Za to, že maškary ctily stará pravidla, dostalo se účastníkům průvodu odměny v podobě masopustních koblih.

„K masopustnímu obveselení vyhrávala po celé sobotní odpoledne v mázhausu muzea kapela Kartáč. Na nádvoří muzea pak mohli všichni ochutnat koláče, koblihy, perníky anebo něco ze zabijačkových hodů," dodala Iva Votroubková.

Masopustem žilo o víkendu i Sokolovsko. Vydařily se například masopustní oslavy v Královském Poříčí. Za krále masopustu tam byla zvolena skupinová maska s názvem „Nemocnice na okraji Poříčí".

Vedle veselých zdravotníků, kteří dokonce přijeli s vlastní sanitkou, bylo možné dále potkat šejka s velbloudem, vodníka, smrťáka, ovečku Shaun s kamarády, malé kominíčky a spoustu dalších masek. Lidé se doslova bavili a přišly jich desítky. Neopomněli navštívit hodovou místnost na statku Bernard, kde na strávníky čekaly zabijačkové pochoutky.

Pořádně živo bylo i v Jindřichovicích. Masopustní průvod se tam sešel před obecním úřadem a prošel celou vesnicí. Zastavoval u každého domu, zpívalo se a bavilo. Nechybělo ani koňské spřežení. Masopust se poslední únorový víkend slavil hojně i na Karlovarsku. V obci Kyselka se konal dnes už tradiční masopustní průvod masek. Místní i přespolní se vydali na svou masopustní cestu, kterou zakončili v hospůdce U Lávky v Radošově. Podobně to vypadalo i ve Velichově, kde průvod masek skončil ve výčepu hospody U Lípy. Zato v Jenišově byl k vidění nejen masopustní rej masek, ale také alegorické vozy. Ty nabraly a svezly každého, kdo už neměl sílu pokračovat po svých. Zatím asi největší masopust byl ve městě Hroznětín. Návštěvníci si tam užili oblíbené Pouliční divadlo Viktora Braunreitera nebo ochutnali tradiční ovar.