Fotografickému umění se může člověk věnovat, aniž by vlastnil drahý fotoaparát. Důkazem toho je výstava Lomo Challenge v Aši. Expozice představuje desítky uměleckých fotografií, které účastníci nafotili mobilními telefony. V Aši se jednalo o již třetí ročník. Příznivců této novodobé fotografické techniky každým rokem přibývá. Vernisáž snímků zpříjemnila takzvaná Najjazlá skupina P.R.

„Jedná se již o třetí ročník výstavy vítězných fotografií facebookové skupiny Lomo Challenge," uvedla Martina Mariana Štadlmajerová, organizátorka akce. „Je to skupina amatérských fotografů, kteří místo drahých fotoaparátů používají mobilní telefony a pomocí různých aplikací, jako je třeba Instagram, fotografie upravují. Jedná se o moderní verzi lomografie. Fotky mají být ve čtvercovém formátu, s různými úpravami a nemají být nějak složitě komponované. Jde o to, zachytit okamžik v tu chvíli, jak je, bez příprav. Prostě vytáhnout telefon a cvaknout. Poté fotku upravit. Naše skupina vznikla spíš pro pobavení a obohacení mnohdy jednotvárných facebookových stránek o něco zajímavého a mnohdy i vtipného," uvedla organizátorka.

Nápad založení této akce vznikl přes sociální síť Facebook už před několika lety. Tehdy Martina Štadlmajerová s amatérským fotografem Gustou Liptákem přišli na to, že pořídit pěknou fotku lze i bez složitého nastavení fotoaparátu. „Mě to chytlo a musím se přiznat, že tento způsob zachycování okamžiků je mi mnohem bližší. Ráda jsem dřív malovala a tohle je pro mě ideální propojení obou věcí. Výsledek je vlastně takový rychlý, pěkný obrázek," řekla Martina Štadlmajerová.

Když fotky dávali na Facebook, měli spoustu pozitivních ohlasů, a tak se zrodil nápad vytvořit skupinu a sdružit tak lidi, kteří mají toto focení stejně rádi. Spolupracují už celé tři roky, vymýšlí témata focení, vyhodnocují fotky, odpovídají na dotazy a vysvětlují různé techniky focení. Jednou za rok se připraví výstava, aby se mohli podívat i ti, kteří na internetu netráví tolik času. Město Aš každoročně tuto akci podporuje. Z původních třiceti skalních příznivců má skupina k dnešnímu datu dvě stě devatenáct členů. Ne všichni přispívají, mnozí se na fotky chtějí jen dívat. Aktivních je jich sto.

Radek Wunderlich