Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umořené dluhy obce vždy navýší penále

Prameny – Minulý týden Deník informoval o tom, že zadlužené obci Prameny může svítat naděje

11.1.2011
SDÍLEJ:

Prameny. Obec je bez zastupitelstva. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Ministerstvo financí a vnitra připravují zákon, který by obcím, jež se topí v dluzích, umožnil bankrot. V jakém stavu se obec nachází v současné době?

Částku vždy dorovná penále

„Dluhy je možno vyčíslit na částku kolem 80 milionů korun,“ uvedl Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra. „Výše dluhu je pohyblivá, neboť dluh je sice snižován z prodeje obecního majetku a finančních prostředků obce přicházejících na účet obce, na druhou stranu dluh každým dnem roste o příslušenství – úroky a penále.“ Velká část nemovitého majetku obce již byla prodána, a to za v řádech milionů korun.

„Obci zbývá ještě další část nemovitého majetku, zejména pozemky,“ podotkl mluvčí. Šetřit se v Pramenech musí stále, ačkoliv už téměř není na čem. „Správce obce činí veškerá opatření k minimalizaci nákladů a chodu úřadu,“ potvrdil Řepka s tím, že jsou zajišťovány pouze činnosti vyplývající ze zákona, jako třeba sekání bolševníku, náklady na žáky dojíždějící do škol, vedení účetnictví. „Obec již nemá žádné zaměstnance. Veřejné osvětlení je zajištěno v omezeném provozu,“ vysvětloval.

Správci poskytly azyl Mariánské Lázně

Matrika a další výkon státní správy přešel na Mariánské Lázně. Ty také obci umožnily, aby v budově místní radnice sídlil správce. „Pro občany obce Prameny byly zajištěny úřední hodiny na Městském úřadě v Mariánských Lázních každou středu od 14 do 16 hodin a správce obce je trvale k dispozici i na mobilním telefonu,“ popisoval stav mluvčí.

Ministerstva chtějí obci pomoct

Jak již Deník dříve uvedl, hlavním problémem zůstává fakt, že obci nemá zastupitelstvo. „Podle zákona stát za závazky obce neručí a provizorní správa obce státem nemůže být důvodem pro jednostranné oddlužování obcí, které se vlastním nezodpovědným hospodařením dostaly do finanční tísně,“ sdělil ještě k problémům Vladimír Řepka. „Nicméně zájmem státu je problematiku předlužených obcí konstruktivně řešit a obci Prameny byla z tohoto důvodu nabídnuta bezúročná návratná finanční výpomoc, která měla sloužit jako platforma pro jednání s věřiteli obce. Rovněž při vlastním jednání s věřiteli bylo Ministerstvo financí a Ministerstvo vnitra ochotno obci vypomoci,“ vysvětloval.

Hlavní problém? Není zastupitelstvo

„Pomoc státu však byla podmíněna nezbytnou součinností obce a ochotou jejích občanů převzít správu vlastních záležitostí a zvolit si vlastní plnohodnotné samosprávné orgány. Dokud se tak nestane, není možné obci Prameny v řešení její předluženosti účinně pomoci. Pomoc s řešením situace nabídl i Krajský úřad Karlovarského kraje,“ vysvětlil.

Je to extrém

Oslovení občané regionu se shodli, že by sami pravděpodobně z obce odešli. „Je to potápějící se loď, kde už ani kapela nehraje,“ řekl jeden z oslovených lidí, Jan Slováček z Chebu. „Je to extrémní situace,“ zhodnotil.

Autor: Václava Simeonová

11.1.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení