Srovnávací analýza, kterou vypracovala pracovní skupina, totiž ze 16 měst vyřadila devět a navrhla na zapsání do tohoto unikátního seznamu pouze sedmery lázně.

Podle primátora Kulhánka (KOA), který se jednání pracovní komise na Ministerstvu kultury zúčastnil, bude celý seznam uzavřen až letos v květnu a analýzou navržená sedmičlenná skupina měst by se měla ještě rozšířit. „Pracovní skupina navrhla dopracování analýzy. Zatím tedy nic není uzavřeno," upozornil primátor Petr Kulhánek. Luhačovice se ale mohou s UNESCO rozloučit.

Z hlavních sedmi nominací, které byly na jednání mezinárodní pracovní skupiny po analýze zástupců zúčastněných zemí přijaty, figurují vedle Karlových Varů a Mariánských Lázní anglické lázně Bath, německé lázně Baden-Baden, Spa v Belgii, francouzské Vichy a italské Montecatini Terme.

Vedle této hlavní skupiny existuje skupina dalších lokalit, u nichž se ještě bude dále posuzovat integrita a autenticita. „Do této skupiny odborníci z Ministerstva kultury prosadili ještě Františkovy Lázně, které tedy mají ještě na nominaci šanci," uvedla mluvčí Simona Cigánková. Luhačovice se na nejvyšší příčky seznamu nedostaly, protože podle mluvčí dostatečně nevyhovují kritériím, která nominace velkých lázní Evropy stanovuje.

Starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák (Piráti) řekl, že je rád, že jeho město v nominaci zůstalo. „I když se to dalo čekat. Ale za sebe bych byl rád, kdyby se mezi nominovaná města dostaly i Františkovy Lázně, které jsou třetí z lázeňského trojúhelníku, ale i Luhačovice," uvedl starosta Třešňák. Františkovy Lázně se podle starosty Otakara Skaly (nez.) budou dál snažit v nominaci zůstat. „Bylo jasně deklarováno, že lázeňský trojúhelník Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní tvoří jeden celek a nominace jednoho bez druhého by nedávala smysl. Navíc jde o města, která byla iniciátory a jsou základními kameny celé lázeňské nominace. V tom smyslu psal i primátor Karlových Varů ministru kultury," sdělil Skala. To samé si myslí také karlovarský náměstek Jiří Klsák (KOA).

České lázně s přírodními prameny jsou součástí nominace Významná evropská lázeňská města. Vybrány jsou takové lázně, které byly zdrojem šíření kulturních vlivů souvisejících s lázeňstvím. Nominace je společnou aktivitou sedmi zemí, Česko ji koordinuje. Původně šlo včetně Luhačovic celkem o 16 lázní ze sedmi zemí. Zda z návrhu po aktuálním jednání pracovní skupiny vypadly i některé zahraniční lázně, není zřejmé.

V tisku se v prosinci psalo, že pracovní skupina navrhla z nominace vyřadit i rakouská města Baden a Bad Ischl a pět německých měst Bad Ems, Wiesbaden, Bad Kissingen, Bad Pyrmont a Bad Homburg. Zástupci některých údajně vyřazených měst pak uváděli, že za změnami stojí soutěž mezi jednotlivými lázněmi vždy v dané zemi.

Kdy bude nominace lázní předložena výboru UNESCO k posouzení, zřejmé není. Předkladatelé návrhu však jsou opatrní a snaží se nominaci vypracovat co nejdůkladněji, protože pokud je návrh jednou zamítnut, podruhé již památku nominovat nelze.

Český stát by rád zvrátil stagnaci, která už přes deset let provází počet památek zapsaných na UNESCO. ČR má na tomto seznamu 12 zápisů, ale od roku 2003 žádný nový nepřibyl. Přestože je počet českých památek dvojnásobný, než kolik činí průměr zemí, jež zápisy mají, chtěli by je Češi získávat nadále. Aspirantů je 19, nejčastěji se kromě lázní mluví o dalších společných nominacích více států krajiny Krušnohoří s Německem nebo památek Velké Moravy se Slovenskem. Se zveřejněním na seznamu UNESCO je spojen především větší turismus, na památky s nejvyšší ochranou lze ale v Česku také třeba získat státní dotace. Z českých památek mají rozpracovanou nominační dokumentaci i třeboňské rybníky, vysílač a hotel na Ještědu, pevnost Terezín a rozšíření historického jádra Prahy zejména o Plečnikův kostel na Vinohradech, Müllerovu vilu, klášter Břevnov a letohrádek Hvězdu.