Jeho stavbu tento týden slavnostně zahájil mimo jiné i ministr životního prostředí Richard Brabec. Součástí moderního centra budou vstupní prostory s pokladnami, venkovní altán určený jako přírodní učebna pro školní programy, dvě badatelny pro studenty vysokých škol a konferenční místnost pro širokou veřejnost a studenty ze škol.

Modernizace přijde na přibližně 17 milionů korun, přičemž dotace pokryje 90 procent částky.

„Soos patří k nejvýznamnějším turistickým cílům v regionu a díky novému návštěvnickému centru dostane novou dimenzi. A to zejména z pohledu edukace, při výchově mladých lidí k ochraně přírody,“ řekl starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Podle správce rezervace Petra Adamce by měla samotná stavba začít během 14 dnů. „Předpokládáme, že dojde ke zprovoznění centra v průběhu příští sezóny,“ sdělil. Pro návštěvníky ale bude podle jeho slov rezervace otevřená stejně jako v minulých letech.

„Oblastí Soosu projde ročně více než 60 000 lidí. Značka národní přírodní rezervace veřejnost přitahuje a je dobře, že se do péče aktivně zapojují i místní samosprávy. Mám radost, že se do sebe neuzavírá ani státní ochrana přírody, pro kterou je jednou z priorit právě přibližování zdejších přírodních krás návštěvníkům,“ uvedl při zahájení ministr životního prostředí Richard Brabec.

Součástí slavnostního zahájení stavby byl i podpis smlouvy mezi městem Františkovy Lázně a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která se týká spolupráce v oblasti ekologické výchovy a ochrany životního prostředí na území národní přírodní rezervace Soos a národní přírodní památky Komorní hůrka. Zahájení výstavby se zúčastnili také němečtí partneři projektu, zástupci Karlovarského kraje, města Františkovy Lázně nebo Lesů ČR.

„Zdejší krajina je učebnicí geologie, ekologie i historie v jednom. Už sedm let při péči o zdejší přírodu aktivně spolupracujeme s Karlovarským krajem, vydáváme společně časopis Arnika a organizujeme vzdělávací akce. Smlouva, kterou jsme dnes uzavřeli s městem Františkovy Lázně, pomůže společně a aktivně pečovat o zdejší cenná území, jako jsou národní přírodní rezervace Soos a přírodní památka Komorní hůrka,“ vypočítává ředitel AOPK ČR František Pelc.
Stavba je součástí česko-německého projektu s názvem Brána do nitra Země.