A klášter slibuje, že v prohlídkách bude pokračovat.
„Byli jsme se tam podívat s dětmi," podělil se o zážitky Karel Hofmann z Chebu. „Překvapilo mě, jak moc je to na svou dobu promyšlené. Kluky samozřejmě uchvátil už jen ten fakt, že chodili v podzemí. Je ale fajn, že si z toho odnesli také užitečné informace a pamatují si, k čemu štola sloužila."

Zprovoznění prohlídkové trasy je součástí vzorové obnovy kláštera, která byla ukončena v letošním roce. „Návštěvníci prochází klášterním štolovým systémem, který byl vystavěn současně s budovami prelatury a konventu," přiblížila průvodkyně a historička Lucie Toman. Štola je naprosto unikátní. „Pokud vím, něco podobného nemá u ostatních památek obdoby," řekla Lucie Toman s tím, že i ostatní kláštery jsou postavené na podmáčeném terénu. Jiné stavby se ale řešily jinak než v tepelském klášteře.

„Jde o důmyslný systém, jenž je ukryt v základech kláštera. Měl pomoci regulovat vlhkost podmáčeného terénu, ve kterém byl klášter vystavěn," přiblížila Lucie Toman s tím, že štola ale plnila i jinou funkci. „Systém plnil funkci i kanalizační a chránil klášter v případě povodně před zatopením." Návštěvníci kláštera si nejen projdou páteřní štolu, která prochází pod rajskou zahradou konventu, ale také uvidí barokní záchodovou komoru.

Zkušební provoz má poznávací prohlídka za sebou a tepelský klášter slibuje, že bude v této akci pokračovat. „První rok počítáme s určitým omezením. Stále budeme provádět jednou týdně v pondělí, kdy bývají ostatní památky zavřené. Musíme si ale rozmyslet, jak to bude v zimě," dodala Lucie Toman.

Prohlídky unikátní štoly nejsou jedinou novou trasou v klášteře. Na své si přijdou i ti, kteří mají rádi archeologické nálezy a chtějí se dozvědět něco o historickém vývoji kláštera či o životě v barokním klášteře.